Wybory 2023. Złamanie ciszy wyborczej, protest wyborczy. Jak zgłaszać?
Już 15 października odbędą się wybory parlamentarne, które zdecydują o rozkładzie sił politycznych w kraju w najbliższych latach. Polacy w czasie głosowania wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów. Co w przypadku wątpliwości, dotyczących jego przeprowadzania? Gdzie zgłosić złamanie ciszy wyborczej i inne nieprawidłowości?
Do wyborów pozostało coraz mniej czasu. Już w sobotę 14 października o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Zasady jej obowiązywania określa Kodeks wyborczy. Prawo wskazuje również, jakich czynności nie wolno wykonywać w jej trakcie oraz instruuje, gdzie zgłosić jej naruszenie. Nie są to jednak jedyne nieprawidłowości, które mogą zostać zgłoszone przez wyborców.
Wybory parlamentarne 2023. Gdzie zgłosić naruszenie prawa?
O prawie do zgłaszania nieprawidłowości w wyborach i referendum przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej instytucji wskazano, do jakich naruszeń dochodzi najczęściej i kto zajmuje się weryfikacją ich zgłoszeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Morawiecki przegrał? Budka o przeciekach z PiS. "Są załamani"
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Naruszeniami, które mogą mieć miejsce w czasie ciszy wyborczej oraz ciszy referendalnej, jest agitacja wyborcza oraz prowadzenie kampanii referendalnej. Jak wskazują przepisy prawa, na 24 godziny przed dniem głosowania oraz w dniu głosowania do czasu zamknięcia lokali wyborczych zakazane jest m.in. wieszanie, oraz zrywanie plakatów wyborczych, namawianie do głosowania na konkretną listę lub kandydatów, czy nakłanianie do wzięcia udziału w referendum. Osoby, które w czasie ciszy wyborczej i referendalnej zauważą ich naruszenie, powinny skontaktować się z policją.
Wybory do Sejmu i Senatu. Wątpliwości dotyczące pracy komisji wyborczych
Innymi nieprawidłowościami, na które zwraca uwagę Państwowa Komisja Wyborcza, są te, które mogą dotyczyć pracy obwodowych komisji wyborczych. Jak wyjaśniono w opublikowanym materiale, "jeżeli uważasz, że obwodowa komisja wyborcza pracuje źle, poinformuj o tym okręgową komisję wyborczą lub delegaturę Krajowego Biura Wyborczego".
Jak zgłaszać nieprawidłowości?
Wybory. Wyniki głosowania. Wyborcy mają prawo zgłosić protest
PKW przypomina również, że wyborcy mają prawo do zgłoszenia protestu dotyczącego wyniku wyborów do Sejmu i Senatu oraz referendum, które odbędzie się wraz z wyborami parlamentarnymi 15 października. Ten można złożyć w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników głosowania w Dzienniku Ustaw do Sądu Najwyższego.
Wybory parlamentarne oraz referendum ogólnopolskie odbędą się w niedzielę 15 października. Udział w każdym głosowaniu jest dobrowolny. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00.