Trwa ładowanie...

Wybory 2023 za nami. Kiedy Polacy kolejny raz pójdą do urn?

15 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. Tegoroczne wybory parlamentarne stanowią rozpoczęcie "cyklu wyborczego". W 2024 roku odbędą się dwa ogólnokrajowe głosowania. Później Polacy wybiorą prezydenta.

Wybory w Polsce. Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego, wybory samorządowe i prezydenckie?Wybory w Polsce. Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego, wybory samorządowe i prezydenckie?Źródło: PAP, fot: Valdemar Doveiko
dyxkvl2
dyxkvl2

Wybory parlamentarne były najważniejszym wydarzeniem politycznym w kraju w 2023 roku. 17 października PKW przekazała ostateczne, oficjalne wyniki głosowania, które odbyło się dwa dni wcześniej. Kiedy odbędą się kolejne wybory w Polsce?

Kiedy wybory samorządowe? Miały odbyć się jesienią

Wybory samorządowe odbywają się w Polsce co pięć lat. Oznacza to, że wyborcy powinni wybierać wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków organów jednostek samorządu lokalnego jesienią 2023 roku. Jednak ze względu na zbieżność z konstytucyjnym terminem wyborów parlamentarnych, głosowanie lokalne zostało przesunięte.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Najlepszy przepis na polityczne samobójstwo". Ekspert ostrzega opozycję

W 2022 roku Sejm zdecydował bowiem o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. W związku z tym przesunięciu uległ termin głosowania, podczas którego wyborcy wybiorą swoich przedstawicieli w strukturach lokalnych. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego "wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad".

To natomiast oznacza, że wybory samorządowe 2024 mogą odbyć się w niedziele wypadające: 31 marca, 7 kwietnia, 14 kwietnia i 21 kwietnia lub 1 kwietnia, który jest dniem wolnym od pracy z powodu przypadającego wówczas Poniedziałku Wielkanocnego.

dyxkvl2

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kiedy?

Kolejnymi wyborami, które odbędą się w 2024 roku, będą wybory do europarlamentu. Zgodnie z unijnymi przepisami, te odbywają się co pięć lat. W ich trakcie Europejczycy wybierają swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim w sposób bezpośredni. Minimalna liczba europosłów wybieranych w danym kraju jest ustalana przed każdymi wyborami i wynosi od 6 do 96.

Kiedy będą wybory do Parlamentu Europejskiego? Każde z państw członkowskich UE ma prawo wyznaczyć ich termin zgodnie z lokalnymi ramami prawnymi, jednak muszą one zostać zorganizowane między 6 a 9 czerwca 2024 roku. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego w Polsce musi to być dzień wolny od pracy. Oznacza to, że prawdopodobnym terminem wyborów do europarlamentu będzie 9 czerwca. Głosowanie musi zostać zarządzone przez Prezydenta RP nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów.

Kiedy wybory prezydenckie? Kolejne głosowanie

Ostatnim głosowaniem, które zamknie trzyletni cykl wyborczy w Polsce, będą wybory prezydenckie. Te odbywają się co pięć lat, co oznacza, że najbliższe będą mieć miejsce w 2025 roku. Kiedy? Wybory prezydenckie są zarządzane przez marszałka Sejmu. Jak wskazuje Konstytucja RP, muszą one odbyć się w dniu przypadającym nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyxkvl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyxkvl2
Więcej tematów