Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy
- Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy - informuje PAP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Holandia się wstrzymała, a Dania i Szwecja domagają się, żeby kamienie milowe były rygorystycznie przestrzegane.
Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Akceptacja KPO nie oznacza automatycznej wypłaty pieniędzy.
Belgia, Szwecja, Dania i Holandia złożyły deklaracje w sprawie konieczności dokładnej oceny wypełnienia przez Polskę zobowiązań dotyczących tzw. kamieni milowych związanych ze zmianami w systemie sądowniczym.
Długie weto Unii
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF).
RRF został stworzony, żeby przyczynić się do odbudowy gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki.
Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. Prawdopodobnie stanie się to po wakacjach, ponieważ KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.
Materiał aktualizowany.