Wybory 2023. Ile zarabiają posłowie? Kwoty regulują przepisy
We wtorek 17 października poznaliśmy wyniki wyborów parlamentarnych 2023 oraz listę nowych posłów Sejmu X kadencji. Wśród nazwisk, które zdobyły mandat nie brakuje tych, znanych z polskiej sceny politycznej, jak i "nowych twarzy". Na jakie zarobki mogą liczyć posłowie, którzy wkrótce zasiądą w sejmowych ławach?
Posłowie, którzy zasiadają w sejmowych ławach, mogą liczyć na podstawowe uposażenie, czyli pensję podstawową, dietę poselską oraz dodatki - na przykład w związku z wykonywaną funkcją. Nie wszystkie z wymienionych środków finansowych przysługują każdemu parlamentarzyście, który zasiada w Sejmie. Ile zarabia poseł?
Wyniki wyborów i nowi posłowie. Na jakie zarobki mogą liczyć?
Posłowie, którzy - zgodnie z wynikami wyborów i podziałem mandatów - już wkrótce rozpoczną pracę w Sejmie, umownie będą podzieleni na dwie grupy: posłów zawodowych oraz posłów niezawodowych. Jak wyjaśnia Onet, "najczęściej przyjmuje się, że posłem zawodowym jest ten parlamentarzysta, który pobiera uposażenie poselskie w pełnej wysokości, co oznacza, że »poselska pensja« jest jego wyłącznym lub głównym źródłem dochodów". Ile wynosi pensja posła na Sejm?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Misja tworzenia nowego rządu. Miller pewny, co zrobi Duda
Uposażenie poselskie wynosi obecnie 12 826,64 zł brutto miesięcznie. Co ważne, zgodnie z przepisami nie przysługuje ono osobom, które osiągają dochody z innej aktywności pozaparlamentarnej (z wyłączeniem działalności podlegających prawom autorskim i pokrewnym).
Oprócz pensji poselskiej sejmowi parlamentarzyści mogą liczyć na dietę parlamentarną. Są to środki, przysługujące posłom w związku z kosztami poniesionymi przez nich, wynikającymi z wykonywania mandatu na terenie Polski. Dieta poselska wynosi obecnie 4008,33 zł brutto miesięcznie.
Poza wspomnianymi środkami, posłom w określonych sytuacjach przysługują również dodatki funkcyjne. Ich wysokość wynosi:
- 20 proc. uposażenia w przypadku pełnienia funkcji przewodniczącego komisji
- 15 proc. uposażenia w przypadku pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego komisji
- 10 proc. uposażenia w przypadku pełnienia funkcji przewodniczących stałych podkomisji.
Ponadto posłom przysługuje ryczałt na prowadzenie biura oraz dodatkowe przywileje - w tym między innymi bezpłatne przeloty na terenie kraju, bezpłatny transport środkami transportu zbiorowego i publiczną komunikacją miejską, bezpłatne zakwaterowanie w hotelu poselskim, czy pokrycie wydatków na paliwo. Zarówno zasady wypłacania środków finansowych, jak i możliwości korzystania z określonych przywilejów reguluje Ustawa o wykonywaniu mandaty posła i senatora.
Posłowie na Sejm. Jakie są ostateczne wyniki wyborów 2023?
Jak we wtorek 17 października przekazała Państwowa Komisja Wyborcza, wybory do Sejmu 2023 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Koalicja Obywatelska zdobyła 30,70 proc. głosów, na Trzecią Drogę zagłosowało natomiast 14,40 proc. wyborców. Do Sejmu dostali się również: Lewica z wynikiem 8,61 proc. oraz Konfederacja, na którą głos oddało 7,16 proc. osób, które głosowały 15 października. Oznacza to, że w sejmowych ławach zasiądzie 194 posłów PiS, 157 posłów KO, 65 posłów startujących z list Trzeciej Drogi, 26 reprezentantów Lewicy oraz 18 posłów Konfederacji.