PolskaWybory prezydenckie 2020. Tomasz Grodzki odpowiada marszałek Sejmu. "Po prostu lekceważące"

Wybory prezydenckie 2020. Tomasz Grodzki odpowiada marszałek Sejmu. "Po prostu lekceważące"

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zareagował na apel Elżbiety Witek o "sprawne procedowanie" projektu PiS dotyczącego głosowania korespondencyjnego dla wszystkich uprawnionych. Grodzki nawiązał do wtorkowych rozstrzygnięć w Sejmie.

Wybory prezydenckie 2020. Tomasz Grodzki odpowiada marszałek Sejmu. "Po prostu lekceważące"
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Olkuśnik
Arkadiusz Jastrzębski

"W dniu, w którym Sejm odrzuca nasze poprawki o powszechnych testach na koronawirusa o dodatkach dla służby zdrowia i pomocy dla przedsiębiorców, ponowne wrzucanie tematu zmian w prawie wyborczym i oczekiwanie od Senatu, że będzie maszynką do głosowania, jest po prostu lekceważące" - napisał w mediach społecznościowych marszałek Senatu Tomasz Grodzki w odpowiedzi na apel Elżbiety Witek o jak najszybsze procedowanie przez izbę wyższą projektu ustawy PiS ws. głosowania korespondencyjnego.

- Polacy powinni odpowiedzialnie i z pełnym zrozumieniem reagować na sytuację i zalecenia rządu. Dziś bez poszanowania ładu konstytucyjnego, powrót do normalności nie będzie możliwy. Nie można tworzyć precedensów, które będą wykorzystywane w przyszłości - mówiła marszałek Sejmu w telewizyjnym orędziu.

- Chciałabym również zaapelować do Marszałka Senatu, aby izba wyższa również poważnie i odpowiedzialnie podeszła do tego zadania. Apeluję o sprawne procedowanie tej ustawy w Senacie, bowiem od uchwalenia jej w Sejmie pozostanie dosłownie kilka dni, aby prezydent mógł podpisać te zmiany i by mogły one działać - powiedziała Witek.

Zobacz też: Reelekcja Andrzeja Dudy prawdopodobna. "Nie chciałbym być na jego miejscu"

Politycy Prawa i Sprawiedliwości projekt zmian w Kodeksie wyborczym, umożliwiający głosowanie korespondencyjne dla wszystkich uprawnionych złożyli tuż po odrzuceniu poprawek Senatu do pakietu ustaw antykryzysowych.

Sejm ma się zająć projektem PiS w piątek, a następnie Senat będzie miał 30 dni na zajęcie się ustawą i ponowne odesłanie jej do izby niższej. - Jak szybko to rozwiązanie wejdzie w życie, to też kwestia terminarza - powiedział we wtorek wieczorem Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1067)