Wybory 2023. W jaki sposób ustalana jest kolejność list na kartach wyborczych?
W niedzielę 15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. W ich trakcie wyborcy zdecydują o przyznaniu 460 mandatów poselskich oraz 100 mandatów senatorskich. Możliwość zgłaszania list wyborczych upłynęła 6 września. W jaki sposób podejmowana jest decyzja o tym w jakiej kolejności znajdą się one na kartach wyborczych?
14.09.2023 | aktual.: 14.09.2023 10:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wynika z danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą, w wyborach parlamentarnych 2023 weźmie udział 85 komitetów wyborczych. Siedem z nich ma prawo do wystawienia kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych do Sejmu. Pozostałe - przedstawią listy lokalnie, bądź wystawią kandydatów wyłącznie do Senatu lub Sejmu.
Zasady losowania numerów list. PKW wyjaśnia
Wyborcy, decyzję o przyznaniu głosu w wyborach podejmują poprzez zaznaczenie "X" w kratce znajdującej się obok nazwiska bądź listy kandydatów ubiegających się o mandaty. Kto decyduje o tym, w jakiej kolejności zostaną oni zaprezentowani na kartach wyborczych?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku list do Sejmu, kolejne nazwiska na listach wyborczych są układane zgodnie z decyzją komitetów. O tym, która lista znajdzie się przed kolejnymi, decyduje natomiast losowanie. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, numery list są przyznawane na podstawie protokołów rejestracji list kandydatów na posłów, "w drodze losowania, najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów". Oznacza to, że w 2023 roku musi stać się to najpóźniej 15 września.
Jak odbywa się wspomniane losowanie? W pierwszej kolejności losowane są numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych. Numery dla pozostałych komitetów są natomiast losowane w dalszej kolejności.
"Losowanie numerów list będzie przeprowadzone w następujący sposób: do jednakowych pojemników zostaną włożone kartki z nazwami komitetów wyborczych, których listy kandydatów na posłów zostały zarejestrowane we wszystkich okręgach wyborczych. Pojemniki te zostaną złożone do jednego naczynia. Do takich samych jednakowych pojemników zostaną włożone kartki z kolejnymi liczbami całkowitymi, poczynając od 1. Pojemniki z kartkami zawierającymi liczby zostaną włożone do drugiego naczynia" - informuje PKW.
Później nastąpi wymieszanie pojemników, a po nim - losowanie. "Jedna osoba będzie wyjmowała pojemnik z nazwą komitetu wyborczego, a druga osoba pojemnik z kartką zawierającą liczbę, stanowiącą numer dla list tego komitetu wyborczego".
Wybory parlamentarne 2023. 15 października również referendum
Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych wyborcy zdecydują o tym, kto otrzyma miejsce w Sejmie oraz Senacie, a także - zgodnie z decyzją rządu - będą mogli wziąć udział w ogólnokrajowym referendum. Głosowanie odbędzie się w kilkudziesięciu tysiącach lokali wyborczych, czynnych od 7:00 do 21:00.