Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Jak wpisać się na listę wyborców?

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Osoby, które chcą wziąć w nich udział, powinny znajdować się na listach wyborców. W jaki sposób się do nich dopisać? Formalności można dopełnić osobiście lub przez internet.

Wybory parlamentarne. Jak dopisać się do listy wyborców?Wybory parlamentarne. Jak dopisać się do listy wyborców?Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d49wof7
d49wof7

Jak wpisać się do rejestru wyborców? W jaki sposób znaleźć się w spisie osób uprawnionych do głosowania w danej gminie? Osoby, które chcą zmienić miejsce głosowania lub nie są ujęte na listach wyborców w gminie, w której będą przebywać 15 października, wciąż mogą składać wnioski o dopisanie do list wyborców.

Jak dopisać się do listy wyborców? Dwie możliwości

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych będą głosować poza miejscem swojego zameldowania, nieposiadające meldunku oraz te, które zmieniły miejsce głosowania poprzez dopisanie do rejestru wyborców w innej gminie, mogą upewnić się, na której liście wyborców widnieją w Centralnym Rejestrze Wyborców. Co zrobić w przypadku, gdy widniejące w nim dane dotyczące obwodu głosownia nie są prawidłowe lub uległy zmianie? Wyborcy mogą złożyć wniosek o wpisanie do listy wyborców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki będzie efekt marszu? Szefowa sztabu KO komentuje

Pierwszą opcją jest złożenie wniosku o wpisanie na listę wyborców przez internet. By tego dokonać, należy zalogować się do serwisu ePUAP - za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku, dostępnego w Centralnym Rejestrze Wyborców. Znajduje się on w sekcji Twoje Dane. Po jego rozpatrzeniu, wyborca zostanie dopisany do listy wyborców we wskazanym w dokumentach obwodzie wyborczym.

Kolejną z opcji jest złożenie wniosku osobiście, do urzędu gminy właściwej dla miejsca przebywania w dniu wyborów. Wnioski o zmianę miejsca głosowania i dopisania do listy wyborców są dostępne w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej. Dopełnienie formalności - niezależnie od formy - powinno nastąpić najpóźniej 3 dni przed terminem głosowania, czyli do 12 października.

d49wof7

Wybory 2023. 15 października to też termin referendum

W czasie wyborów parlamentarnych Polacy zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy w Sejmie oraz Senacie. Głosowanie wyłoni 460 posłów oraz 100 senatorów. W niedzielę 15 października odbędzie się również ogólnopolskie referendum. Osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania:

  • Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Głosowanie wyborcze i referendalne odbędzie się w godzinach 7:00-21:00.

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49wof7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49wof7
Więcej tematów