Wybory 2023. Jak wpisać się na listę wyborców?

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Osoby, które chcą wziąć w nich udział, powinny znajdować się na listach wyborców. W jaki sposób się do nich dopisać? Formalności można dopełnić osobiście lub przez internet.

Wybory parlamentarne. Jak dopisać się do listy wyborców?
Wybory parlamentarne. Jak dopisać się do listy wyborców?
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

Jak wpisać się do rejestru wyborców? W jaki sposób znaleźć się w spisie osób uprawnionych do głosowania w danej gminie? Osoby, które chcą zmienić miejsce głosowania lub nie są ujęte na listach wyborców w gminie, w której będą przebywać 15 października, wciąż mogą składać wnioski o dopisanie do list wyborców.

Jak dopisać się do listy wyborców? Dwie możliwości

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych będą głosować poza miejscem swojego zameldowania, nieposiadające meldunku oraz te, które zmieniły miejsce głosowania poprzez dopisanie do rejestru wyborców w innej gminie, mogą upewnić się, na której liście wyborców widnieją w Centralnym Rejestrze Wyborców. Co zrobić w przypadku, gdy widniejące w nim dane dotyczące obwodu głosownia nie są prawidłowe lub uległy zmianie? Wyborcy mogą złożyć wniosek o wpisanie do listy wyborców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki będzie efekt marszu? Szefowa sztabu KO komentuje

Pierwszą opcją jest złożenie wniosku o wpisanie na listę wyborców przez internet. By tego dokonać, należy zalogować się do serwisu ePUAP - za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku, dostępnego w Centralnym Rejestrze Wyborców. Znajduje się on w sekcji Twoje Dane. Po jego rozpatrzeniu, wyborca zostanie dopisany do listy wyborców we wskazanym w dokumentach obwodzie wyborczym.

Kolejną z opcji jest złożenie wniosku osobiście, do urzędu gminy właściwej dla miejsca przebywania w dniu wyborów. Wnioski o zmianę miejsca głosowania i dopisania do listy wyborców są dostępne w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej. Dopełnienie formalności - niezależnie od formy - powinno nastąpić najpóźniej 3 dni przed terminem głosowania, czyli do 12 października.

Wybory 2023. 15 października to też termin referendum

W czasie wyborów parlamentarnych Polacy zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy w Sejmie oraz Senacie. Głosowanie wyłoni 460 posłów oraz 100 senatorów. W niedzielę 15 października odbędzie się również ogólnopolskie referendum. Osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania:

  • Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Głosowanie wyborcze i referendalne odbędzie się w godzinach 7:00-21:00.

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)