Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Trzeba złożyć wniosek
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Jak zagłosować w nich poza miejscem zamieszkania? Ujęcie w spisie wyborców gminy różnej od miejsca zameldowania następuje na wniosek wyborcy.
Do wyborów parlamentarnych zarządzonych na 15 października pozostały niecałe trzy tygodnie. Coraz mniej dni na złożenie wniosku mają osoby, które chcą w nich zagłosować poza miejscem zameldowania lub zamieszkania.
Głosowanie w innym mieście. Zmiana miejsca głosowania w urzędzie i przez internet
Zmiana miejsca głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, a także w referendum ogólnopolskim, które odbędzie się 15 października, jest możliwa po złożeniu odpowiednich dokumentów do urzędu gminy. Wniosek o wpisanie na listy wyborców w innym mieście może zgłosić każdy obywatel posiadający prawo wyborcze, który zamierza oddać głos w lokalach znajdujących się na terenie RP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można przesłać za pomocą portalu ePUAP. W tym celu niezbędne będzie zalogowanie do profilu zaufanego. Można tego dokonać poprzez bankowość elektroniczną lub za pomocą innych metod logowania - np. e-dowód. W przypadku wnioskowania o zmianę miejsca głosowania w urzędzie niezbędne będzie wypełnienie odpowiednich dokumentów. Te można znaleźć m.in. w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej.
We wniosku o możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania należy podać imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywać w dniu głosowania. Wszelkich formalności - zarówno w przypadku składania wniosku przez internet, jak i w urzędzie, należy dopełnić najpóźniej do trzech dni przed dniem wyborów, czyli do 12 października.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Wybory. Zmiana miejsca. Trzy możliwości
Osoby, które planują wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania, mogą skorzystać z trzech opcji zmiany obwodowej komisji wyborczej. Pierwszą jest dopisanie do spisu wyborców. W tym przypadku zmiana miejsca głosowania następuje jednorazowo - wyłącznie na najbliższe wybory.
Drugim rozwiązaniem jest wpisanie do rejestru wyborców. Ten skutkuje wykreśleniem z list uprawnionych do głosowania w gminie właściwej dla miejsca zameldowania. Oznacza to, że zmiana miejsca głosowania będzie obowiązywać zarówno w przypadku najbliższych, jak i kolejnych wyborów.
Trzecią opcją, z której mogą skorzystać osoby, które chcą głosować poza miejscem zameldowania i zamieszkania, jest złożenie wniosku o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu można wziąć udział w wyborach w wybranym obwodzie głosowania.
W niedzielę 15 października lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7:00-21:00. W czasie głosowania Polacy zdecydują o przyznaniu 460 mandatów poselskich oraz 100 mandatów senatorskich.