Wybory 2023. Głosowanie bez meldunku? Tych formalności należy dopełnić
W niedzielę, 15 października, odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, a także ogólnopolskie referendum. Czy osoby, które nie posiadają meldunku, będą mogły wziąć udział w głosowaniu? Jakie warunki trzeba spełnić?
26.09.2023 | aktual.: 26.09.2023 13:49
W wyborach parlamentarnych będą mogli wziąć obywatele polscy, posiadający prawo wyborcze oraz ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców. Czy możliwe będzie głosowanie bez zameldowania? W takim wypadku niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku.
Głosowanie bez zameldowania. Te dane należy sprawdzić
Osoby, które nie zostały pozbawione praw wyborczych, mogą wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych nawet w przypadku, gdy nie posiadają stałego meldunku, są zameldowani na pobyt czasowy lub w dniu głosowania przebywają poza miejscem zameldowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Prawo do głosowania na terenie danej gminy poświadcza rejestr wyborców. Powinny znajdować się w nim nazwiska osób uprawnionych do udziału w wyborach na jej terenie. Istnieje jednak możliwość dopisania do listy wyborców na wniosek obywatela - również tego, który nie posiada meldunku na terenie danej gminy.
Głosowanie bez meldunku 2023. Wybory parlamentarne w Polsce
Osoby, które chcą zostać dopisane do rejestru wyborców w danej gminie, powinny złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy, w której chcą oddać głos w nadchodzących wyborach. Wśród informacji, które powinny znaleźć się w dokumencie, są te zawierające podstawowe dane wnioskodawcy, numer PESEL, a także aktualny lub ostatni adres zameldowania. Do wniosku dołączona powinna zostać kserokopia dowodu tożsamości wraz z oświadczeniem dotyczącym obywatelstwa osoby, która chce zostać wpisana do rejestru wyborców oraz informacją na temat miejsca jej zamieszkania.
Osoby, które chcą głosować bez meldunku, powinny pamiętać, że dokumenty w sprawie dopisania do rejestru wyborców należy złożyć najpóźniej do 12 października 2023 roku. Rozpatrzenie dokumentów powinno zająć maksymalnie pięć dni roboczych.
W czasie wyborów parlamentarnych Polacy zdecydują o tym, kto uzyska mandat poselski oraz senatorski. Głosowanie odbędzie się w tysiącach lokali obwodowych komisji wyborczych w godzinach 7:00-21:00.