Wraca temat konstytucji. Kuchciński: trzeba poważnie zastanowić się nad zmianą

PiS przedstawił wyniki ankiety konstytucyjnej, a wraz z nią propozycje ewentualnych zmian. - Po przeszło 20 latach trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami obecnej konstytucji, dostosowaniu do współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej we współczesnym świecie - oświadczył marszałek Kuchciński.

Wraca temat konstytucji. Kuchciński: trzeba poważnie zastanowić się nad zmianą
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Guz
Karolina Kołodziejczyk

16.04.2018 | aktual.: 16.04.2018 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W prezentacji wziął udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, oznajmił, że "po przeszło 20 latach trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami obecnej konstytucji, dostosowaniu do współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej we wspólczesnym świecie."

- Przed dwoma laty prezes PiS, Jarosław Kaczyński, zwrócił się do grona wybitnych ekspertów z prośbą o przygotowanie i przedstawienie swoich opinii na temat zmian, nad jakimi powiniśmy się w Sejmie i Senacie pracować, jeśli chodzi o nową konstytucję – mówił podczas prezentacji wyników ankiety konstytucyjnej Kuchcinski.

Co proponują eksperci?

Ankieta dotyczyła czterech głównych zagadnień: zasady konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów. Eksperci proponują uzupełnienie konstytucji o nowe zasady ustrojowe: solidarności, dialogu i zrównoważonego rozwoju. Zwrócili m.in uwagę na kwestię uregulowania członkostwa w Unii Europejskiej. Chodzi tu o podkreślenie prawnej wagi konstytucji i ustalenie zasad wprowadzania przepisów unijnych.

Jak podaje dziennikarz RMF FM, który relacjonował prezentację, większość profesorów pytana przez PiS w ankiecie konstytucyjnej o model rządzenia, proponuje wprowadzenie systemu kanclerskiego.

Co dalej z konstytucją?

Ankieta to odpowiedź na deklarację Andrzeja Dudy, który ogłosił chęć przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w podczas Święta Konstytucji 3 Maja. Padła nawet konkretna data - 11 listopada 2018 roku.

Propozycja referendum wywołała spore zamieszanie. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński tłumaczył później, że referendum ma pokazać, czy "ludzie chcą systemu prezydenckiego" i wyznaczyć kierunki zmian. Gdy Jarosław Kaczyński twierdzi, że "nie widzi przesłanek do wprowadzenia systemu prezydenckiego" to Andrzej Duda opowiada się za zwiększeniem roli prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (33)