Rząd Tuska z wotum zaufania. Wiemy, kto nie głosował
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Za zagłosowało 248 posłów. Na sali plenarnej zabrakło 11 parlamentarzystów, w tym m.in. Sławomira Mentzena i Zbigniewa Ziobry.
12.12.2023 | aktual.: 12.12.2023 22:49
Za przyjęciem wniosku prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska ws. wyboru członków Rady Ministrów zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Na sali plenarnej nie pojawiło się 11 posłów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W głosowaniu nie wzięło udziału ośmiu posłów PiS: Jan Krzysztof Ardanowski, Krzysztof Lipiec, Grzegorz Matusiak, Anna Schmidt, Agnieszka Ścigaj, Teresa Wilk, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Zbigniew Ziobro oraz dwóch posłów Konfederacji Grzegorz Braun i Sławomir Mentzen.
Ziobro informował wcześniej, że powodem jego nieobecności w Sejmie są problemy ze zdrowiem. Marszałek Sejmu podjął też decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. To pokłosie skandalicznego incydentu, do którego doszło tuż przed głosowaniem.
Za wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska zagłosowali wszyscy posłowie klubów KO, Polski 2050, PSL i Lewicy. Przeciwko było 182 posłów PiS, 16 posłów Konfederacji oraz 3 posłów Kukiz'15.
Expose Donalda Tuska. Posłowie zdecydowali
We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose, w którym przedstawił program działania oraz skład Rady Ministrów. Przedstawiciele klubów i koła wygłaszali oświadczenia oraz zadawali pytania premierowi. Następnie odbyło się głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu.
Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd.
W środę o godzinie 9 jest zaplanowane zaprzysiężenie rządu w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Czytaj także:
Źródło: PAP/sejm.gov.pl