Trwa ładowanie...

Grzegorz Braun wykluczony z obrad Sejmu

Skandaliczny incydent w Sejmie. Grzegorz Braun złapał za gaśnicę, by zgasić świece chanukowe. Marszałek Szymon Hołownia podjął decyzję o wykluczeniu posła Konfederacji z obrad. Prezydium ukarało parlamentarzystę.

Grzegorz Braun wykluczony z obrad SejmuGrzegorz Braun wykluczony z obrad SejmuŹródło: PAP
d3g0rsi
d3g0rsi

"Niebywały skandal. Poseł Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę hanukową" - poinformował w serwisie X Patryk Michalski z Wirtualnej Polski. Dziennikarz zamieścił w sieci nagranie, na którym udokumentowano incydent.

Marszałek Sejmu przerwał obrady i ogłosił, że wkrótce zbierze się Prezydium Sejmu, które podejmie stosowne uchwały dotyczące ukarania parlamentarzysty.

- Chcę pana ostrzec, że jeżeli jeszcze raz zdarzy się to, co stało się przed chwilą, to uznam, że naruszył pan powagę Sejmu i wykluczę pana z obrad - powiedział Szymon Hołownia.

d3g0rsi

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fogiel oskarża Tuska w Sejmie. "Odpowiada za to"

Braun poprosił o możliwość wygłoszenia sprostowania. - Wzywam wszystkich zebranych na dysputę historyczno-teologiczną. Chętnie wykażę panu marszałkowi ignorancję w dziedzinie, w której się wypowiada... - powiedział, a w zdanie wtrącił mu się Hołownia. Próbował przywołać go do porządku.

- Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń - zwrócił się do Brauna.

d3g0rsi

Marszałek poinformował, że wobec posła zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

Incydent w Sejmie. Hołownia zabrał głos

W trakcie konferencji prasowej marszałek odniósł się do incydentu. Wyraził "swoje najgłębsze ubolewanie z powodu tego, co się stało".

- To nie powinno mieć miejsca. Chcę też jasno powiedzieć, że na podstawie danych monitoringu, precyzyjnej klasyfikacji czynu pana Brauna, zostanie przeciwko niemu skierowany wniosek do prokuratury, najpewniej z paragrafu mówiącego o zakłóceniu obrządku religijnego - poinformował.

d3g0rsi

Podkreślił, że "to nie powinno nigdy miejsca i jest policzkiem dla polskiego Sejmu, że coś takiego przez nieodpowiedzialne, głupie, niemądre zachowanie jednego z posłów, reprezentantów narodu, stało się dzisiaj w tym budynku".

Zaznaczył, że "nie będzie żadnej tolerancji dla rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i jakichkolwiek innych dewiacji dopóki ja jestem marszałkiem Sejmu". - Te sprawy będziemy załatwiali tak jak dzisiaj w trzy minuty - podkreślił.

Prezydium Sejmu podjęło decyzję. Braun ukarany

Prezydium Sejmu podjęło decyzję o ukaraniu przedstawiciela Konfederacji. - Zostanie ukarany odebraniem połowy uposażenia poselskiego na okres trzech miesięcy i całości diety parlamentarnej na okres pół roku - przekazał Hołownia.

d3g0rsi

- To maksymalny wymiar kary, który mogliśmy zastosować - zaznaczył marszałek. Hołownia podkreślił, że prezydium "nie miało żadnych wątpliwości ws. kary dla Brauna". Dodał, że od głosu wstrzymał się wicemarszałek Krzysztof Bosak.

Lider Polski 2050 podkreślił, że wykluczył z obrad parlamentarzystę. - Nie będzie mógł brać udziału w tym posiedzeniu Sejmu aż do końca trwania pierwszego posiedzenia. Opuścił salę dobrowolnie. Opuścił też budynek i mam nadzieję, że nieprędko tu wróci - skwitował.

Czytaj więcej:

Źródło: sejm.gov.pl/PAP/WP

d3g0rsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3g0rsi
Więcej tematów