Wieczorem gala Nagrody im. Dariusza Fikusa. Wśród nominowanych dziennikarze WP
Dziennikarze Wirtualnej Polski Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak znaleźli się wśród finalistów prestiżowej Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców i wręczenie nagrody odbędzie się podczas wtorkowej gali w Warszawie. Kapituła zdecydowała też o przyznaniu Nagrody Specjalnej.
Pod koniec marca Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby ogłosiła finalistów tegorocznej edycji. Wśród nominowanych znaleźli się:
- Wojciech Cieśla, Jacek Harłukowicz, Sebastian Klauziński i Konrad Szczygieł za cykl publikacji "Układ wrocławski", będący efektem współpracy "Gazety Wyborczej", Oko.Press i Fundacji Reporterów,
- Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz za cykl publikacji w "Gazecie Wyborczej" pt. "Afera Daniela Obajtka",
- Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak za cykl publikacji w Wirtualnej Polsce pt. "Jak Łukasz Mejza postanowił zarobić na cierpieniu".
Dziennikarze Wirtualnej Polski od listopada przez wiele dni opisywali działalność Łukasza Mejzy sprzed wstąpienia do rządu. Polityk miał m.in. handlować maseczkami bez medycznych atestów, a także zarządzać firmą, która oferowała "leczenie nieuleczalnie chorych" poprzez uczestnictwo w terapii uznawanej przed lekarzy za niesprawdzoną i niebezpieczną.
- Nie zapomnę Przybyle [współpracownikowi Łukasza Mejzy - przyp. red.] tych pierwszych słów, kiedy z radością oznajmił, że jest leczenie dla dzieci z adrenoleukodystrofią, a w folderze pojawiło się stwierdzenie "medyczny cud". W rodzicu, który szuka ratunku dla śmiertelnie chorego dziecka, wszystko aż zamiera na moment w nadziei, zanim w kolejnym kroku racjonalnie zacznie się zastanawiać nad taką ofertą - mówiła w rozmowie z WP jedna z mam, do której dotarli współpracownicy spółki Vinci NeoClinic.
Cykl artykułów dziennikarzy WP doprowadził w grudniu 2021 do dymisji Łukasza Mejzy z funkcji wiceministra sportu w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Kapituła zdecydowała też o przyznaniu Nagrody Specjalnej, którą uhonorowano wszystkich dziennikarzy, relacjonujących wojnę w Ukrainie dla polskich mediów. "Członkowie kapituły podkreślili odwagę korespondentów wojennych i ich gotowość do ponoszenia najwyższego ryzyka w imię pokazywania prawdy" - czytamy w komunikacie.
Z ramienia Wirtualnej Polski przez wiele dni rosyjską inwazję na Ukrainę relacjonowali Patryk Michalski oraz Tatiana Kolesnychenko. Publikowaliśmy również w tekstach zdjęcia naszego współpracownika Macieja Stanika.
"Ideą Nagrody im. Dariusza Fikusa jest zachowanie w pamięci społeczeństwa i środowiska dziennikarskiego spuścizny Patrona nagrody, który sam będąc znakomitym dziennikarzem, wiele lat poświęcił konsolidacji tej grupy zawodowej, zajmował się pomocą dla dziennikarzy represjonowanych, organizował podziemie dziennikarskie w latach stanu wojennego a po jego zakończeniu - walczył o wolność słowa i przeciw cenzurze" - podkreśla Press Club Polska.
"Nagroda przyznawana jest corocznie dziennikarzom publikującym w języku polskim w tradycyjnych mediach drukowanych. W ten sposób podkreślamy zarówno rolę prasy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jak i upamiętniamy Patrona nagrody, który całe zawodowe życie związał z mediami drukowanymi" - czytamy na stronie nagrody.
W tegorocznym składzie kapitule Nagrody znaleźli się: Leszek Będkowski ("Polityka"), Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Paweł Fąfara (Press Club Polska), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Barbara Kasprzycka ("Dziennik Gazeta Prawna"), Paweł Ławiński (Onet), Piotr Mieśnik (Wirtualna Polska), Jadwiga Sztabińska (Press Club Polska), Rafał Zakrzewski ("Gazeta Wyborcza") i Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny").