ŚwiatW bawarskich szkołach nadal zakaz islamskich chust

W bawarskich szkołach nadal zakaz islamskich chust

W bawarskich szkołach nadal zakaz islamskich chust
Źródło zdjęć: © AFP

15.01.2007 18:30

W szkołach w Bawarii nauczycielki wyznające islam nadal nie będą mogły nosić muzułmańskich chust.

Bawarski trybunał konstytucyjny oddalił w poniedziałek w Monachium skargę Islamskiej Wspólnoty Religijnej na obowiązującą od ponad roku ustawę zakazującą noszenia islamskiego nakrycia głowy.

Zakaz dotyczący strojów o charakterze religijnym zasadniczo nie narusza wolności wyznania i religii, ani też ustawy antydyskryminacyjnej - powiedział prezes trybunału Karl Huber.

Sędziowie podkreślili, że ustawodawca ma prawo zabronić nauczycielom symboli i strojów będących wyrazem religii lub przekonań politycznych. Orzeczenie trybunału ma ogólny charakter i nie odnosi się do konkretnego przypadku muzułmańskiej chusty - podkreślają niemieckie media.

Islamska Wspólnota Religijna zapowiedziała, że po wyczerpaniu przewidzianej drogi prawnej zwróci się do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Jej zdaniem bawarska ustawa narusza wolność religijną oraz zasadę równości, ponieważ zakazując muzułmańskiej chusty zezwala na noszenie zakonnego habitu przez pracujące w szkołach siostry.

Minister kultury Bawarii Siegfried Schneider wyraził zadowolenie z orzeczenia. Żyjemy w kraju chrześcijańskim, mającym charakter chrześcijańsko-zachodni, co sąd dał wyraźnie do zrozumienia - powiedział. Dodał, że uczniowie mogą widzieć w muzułmańskiej chuście symbol ucisku kobiet, natomiast zakonny habit nikomu nie kojarzy się w ten sposób.

Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2003 roku, że kwestie związane ze strojem i symbolami religijnymi w szkołach podlegają orzecznictwu poszczególnych krajów związkowych. Landowe parlamenty mogą, uwzględniając skład wyznaniowy ludności, podejmować decyzje w tej kwestii. Od tego czasu zakaz noszenia chust wprowadzono w siedmiu landach.

W stolicy kraju, Berlinie, władze zakazały nauczycielom noszenia wszelkich symboli religijnych. Decyzję tę krytykują Kościoły chrześcijańskie - ewangelicki i katolicki.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także