Trwa ładowanie...
dh8iaja

Rząd Holandii proponuje częściowy zakaz noszenia muzułmańskich chust

Holenderski rząd poinformował, że zdecydował o zakazie noszenia muzułmańskich chust w niektórych miejscach publicznych. Rządowy projekt musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd Holandii proponuje częściowy zakaz noszenia muzułmańskich chust
(fotolia, Fot: Jasmin Merdan)
dh8iaja

- Ubrania zasłaniające twarz będą zakazane w budynkach rządowych, placówkach nauczania, placówkach zdrowia i w transporcie publicznym - poinformowało w komunikacie ministerstwo spraw wewnętrznych.

- Zakaz nie będzie obowiązywał na ulicach, lecz wyłącznie w specyficznych sytuacjach, kiedy ludzie muszą na siebie patrzeć lub ze względów bezpieczeństwa - powiedział na konferencji prasowej premier Holandii Mark Rutte. Zastrzegł, że propozycja nie ma żadnych przesłanek religijnych.

Rząd poinformował, że szukał "najlepszego rozwiązania równoważącego wolność ubierania się w dowolny sposób oraz znaczenie wzajemnej komunikacji".

dh8iaja

Poprzedni rządowy projekt wcześniejszego gabinetu Marka Rutte, który poparł w parlamencie antyislamski deputowany Geert Wilders, przewidywał zakaz noszenia chust muzułmańskich w przestrzeni publicznej. Projekt ten zostanie wycofany, gdyż - jak uzasadniono - rząd nie widzi żadnego powodu zakazywania noszenia chust islamskich na ulicach.

Wyznawcy islamu stanowią ok. 5 proc. liczącej blisko 17 milionów mieszkańców Holandii.

Według holenderskiej telewizji publicznej szacuje się, że w Holandii zakrywa twarze islamskimi chustami od 100 do 500 kobiet, w tym większość robi to okazjonalnie.

Zobacz również: Muzułmanie żyjący w Polsce

Oglądaj Wieczór Wyborczy Wirtualnej Polski. Niedziela, godz. 20:55 - na żywo

dh8iaja

Podziel się opinią

Share
dh8iaja
dh8iaja
Więcej tematów