ycipk-qkg3rb
ycipk-qkg3rb

Geert Wilders - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Geert Wilders to polityk holenderski znany ze swej nienawiści do islamu PAP/EPA
Podziel się
ycipk-qkg3rb

Geert Wilders to holenderski polityk, członek holenderskiej Izby Reprezentantów, założyciel i przywódca Partii Wolności. Przeciwnik islamu: w 2008 roku opublikował film Fitna, w którym przedstawia swoje nieprzychylne poglądy dotyczące tejże religii oraz Koranu.

Geert Wilders – życie prywatne

Geert Wilders urodził się w Venlo, w Holandii, w rodzinie katolickiej. Jest najmłodszym z czwórki rodzeństwa. Jego ojciec jest Holendrem, jego matka ma pochodzenie indonezyjskie, urodziła się w indonezyjskiej kolonii Holandii.

Uczył się w Stichting Opleiding Sociale Verzekeringen w Amsterdamie oraz na Uniwersytecie Otwartym w Holandii. Przez dwa lata mieszkał w Izraelu, jako student pracował w fabryce chleba w moszawie i za zarobione pieniądze zwiedził to państwo oraz okoliczne kraje arabskie. Dzięki tym podróżom nabrał ogromnej sympatii do Izraela, ukształtował swoje poglądy dotyczące terroryzmu oraz walki z tym zjawiskiem, co później odbiło się w jego politycznym programie.

Żoną Geerta Wildersa jest Krisztina Wilders.

ycipk-qkg3rb

Geert Wilders – poglądy polityczne

Geert Wilders uważa się generalnie za prawicowego liberała, którego wzorem do naśladowania, jak sam stwierdził, jest Margaret Tatcher W pełni popiera poglądy rewizjonistyczno-syjonistyczne i jest bardzo gorącym zwolennikiem Izraela oraz sposobu prowadzenia polityki tego państwa.

W 2009 roku w wywiadzie dla gazety Haaretz stwierdził, że Izrael byłby sprzymierzeńcem Europy w walce z terroryzmem i islamem, ale wiedział jednocześnie, że i Europa i Unia Europejska są przeciw temu państwu.

W marcu 2006 Geert Wilders opublikował w swoim manifeście „Klare Wijn” kilka propozycji zmian prawnych Holandii, które dotyczyłyby np. znacznej redukcji podatków, zmniejszenia wpływów Unii Europejskiej, zwrócenia się ku wartości rodzinnym i znaczącego ograniczenia działalności religii islamskiej oraz jej przedstawicieli na terenie Holandii.

Najbardziej jednak Geert Wilders jest znany ze swoich radykalnych poglądów na temat islamu. Twierdzi, że islam nie jest religią, a raczej doktryną polityczną, podobną do faszyzmu. Uważa także, że nie ma „umiarkowanego islamu”, a Koran powinien być księgą zakazaną w holenderskim państwie, tak jak zakazany był „Mein Kampf”, gdyż nawołuje do zabijania i nienawiści wobec ludzi innej wiary.

ycipk-qkg3rb

Z powodu otwartego głoszenia swoich radykalnych poglądów Geert Wilders wielokrotnie stawał się celem gróźb ze strony islamskich fundamentalistów, np. w 2010 roku Feiz Mohammad, australijski islamski fundamentalista, nakazał swoim islamskim towarzyszom, aby obcięli mu głowę właśnie za to, że umniejsza znaczenie islamu.

Data urodzenia

06.09.1963

Miejsce urodzenia

Venlo, Holandia

Profesja

polityk

ycipk-qkg3rb
ycipk-qkg3rb