Nagle przerwali film. TVP pokazuje "wydanie specjalne"
"Uchwała koalicji Tuska", "zamach na wolne media" - czytamy na belkach informacyjnych TVP Info. Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Nadawanie przerwał kanał TVP1, który emituje wydanie specjalnie TVP Info.
Sejm we wtorek późnym wieczorem podjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W głosowaniach wzięło udział jedynie 339 posłów. W ławach poselskich brakowało wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Politycy w trakcie głosowań oglądali TVP Info w siedzibie TVP przy ul. Woronicza.
TVP Info: uchwała kagańcowa
W mediach społecznościowych politycy PiS publikują zdjęcia z siedziby TVP. "Bronimy niezależności polskiej telewizji" - pisze Małgorzata Gosiewska. TVP Info nazywa uchwałę Sejmu "uchwałą kagańcową". Paski z czerwonych zmieniły kolor na czarny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biedroń ocenił Pereirę. "Być może dojdzie do gorszących scen"
Joanna Lichocka opublikowała zdjęcie z jednej z reżyserek telewizyjnych. "Plac Powstańców. TVP" - podpisała. Posłanka PiS Anita Czerwińska pozuje z Miłoszem Kłeczkiem z TVP. Post oznaczyła: "#MuremzaTVP".
W siedzibie TVP pojawił się Jarosław Kaczyński. - Nie ma demokracji bez pluralizmu mediów, bez silnych mediów antyrządowych - powiedział prezes PiS.
TVP1 przerywa nadawanie. Na antenie wydanie specjalne
Widzowie TVP1, którzy planowali obejrzeć film "Pojedynek na pustyni", nie mieli takiej szansy. Program został przerwany, a na antenie pojawiło się specjalne wydanie serwisu TVP Info.
"Padają słowa o konieczności patrzenia władzy na ręce intensywniej niż opozycji, apele o powiadomienie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i porównania ze stanem wojennym i zamachem stanu" - napisał dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski.
Projekt uchwały wniosła we wtorek rano grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Uchwała głosi m.in., że "Sejm RP, kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach konstytucji".
Niezwłoczne przystąpienie do prac
W uchwale napisano także, że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych. Sejm zobowiązał się też do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa" - głosi także podjęta uchwała.
W uzasadnieniu uchwały napisano, że w okresie poprzednich dwóch kadencji Sejmu "publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji i taki stan ma miejsce do dzisiaj".