Specjalna uchwała ws. TVP. Sejm zdecydował
Sejm przyjął we wtorek wieczorem uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.
Głosowało 344 posłów. Za przyjęciem uchwały było 244 posłów. Przeciw było 84 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu.
Podczas wieczornych głosowań w Sejmie zabrakło bardzo wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ławy poselskie PiS świeciły pustkami. Okazało się, że w chwili głosowania wielu posłów Zjednoczonej Prawicy było już w TVP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biedroń ocenił Pereirę. "Być może dojdzie do gorszących scen"
Posłowie zajmowali się projektem w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Pod propozycją podpisali się posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy.
Przedstawicielem wnioskodawców został przewodniczący komisji kultury Bogdan Zdrojewski. - Na gmachu TVP dziś powinien widnieć napis: "Głupi lud to kupi". Jak trzeba poniewierać narodem, żeby uprawiać taką propagandę schlebiającą najniższym gustom, i żeby naród był tak oszukiwany? - mówił Bogdan Zdrojewski.
- Celem uchwały jest przywrócenie w mediach publicznych dziennikarstwa. Bardzo istotne jest, aby telewizja, jeśli chodzi o finanse, była racjonalna - przekonywał.
Niespodziewane pismo prezydenta. Zabiera głos ws. TVP
Przed głosowaniem stanowisko ws. zmian w TVP zajął prezydent Andrzej Duda.
"Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań" - napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni ws. mediów publicznych.
Zmiany w mediach publicznych
Jak napisano w projekcie, "konstytucyjne prawo obywateli do informacji" musi być realizowane poprzez dostęp do rzetelnych mediów oraz Polskiej Agencji Prasowej, "co wymaga niezwłocznej odbudowy niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej".
Wskazano, że Trybunał Konstytucyjny 13 grudnia 2016 roku uznał za niekonstytucyjne powierzenie Radzie Mediów Narodowych kwestii powoływania i odwoływania władz mediów publicznych przy jednoczesnym pozbawieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w tych procesach. Wyrok nie został wykonany.
W uchwale zwraca się także uwagę na wadliwe powołanie władz spółek realizujących misję mediów publicznych i polityczne podporządkowanie przekazu informacyjnego.
Zgodnie z uchwałą, Sejm "uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji".
Przy przyjęciu uchwały parlament uzna także taki stan za "nieakceptowany przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 r.".
Sejm także "wzywa wszystkie organy Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową".
Czytaj także: