Będą zmiany w TVP. Politycy PiS gromadzą się na Woronicza [RELACJA NA ŻYWO]
Po pełnych emocji dyskusjach Sejm późnym wieczorem podjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W głosowaniach wzięło udział jedynie 339 posłów. W ławach poselskich brakowało wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Politycy w trakcie głosowań oglądali TVP Info w siedzibie TVP przy ul. Woronicza. "Z piętra w TVP zwożone są krzesła. Czyli szykuje się nocne posiedzenie" - relacjonuje reporter TVN24.
- Sejm powołał we wtorek wieczorem komisję śledczą do zbadania sprawy tzw. afery wizowej.
- Jarosław Kaczyński oraz inni politycy PiS pojawili się we wtorek wieczorem w siedzibie Telewizji Polskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla TVP wyjaśnił dlaczego.
- Premier Donald Tusk przedstawił nazwiska nowych szefów służb specjalnych. Poinformował również o odwołaniu Jacka Kurskiego ze stanowiska w Banku Światowym. Premier wraz z ministrem finansów Andrzejem Domańskim przedstawił także projekt budżetu na 2024 rok.
- Prezydent Andrzej Duda napisał pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie poselskiego projektu uchwały dotyczącego mediów publicznych. Przypomniał o konieczności działania w granicach prawa. - Nie mam wątpliwości, że wszyscy będą działali w granicach prawa, inaczej byliby politycznymi samobójcami - skomentował treść dokumentu lider Polski 2050.
To był gorący dzień w Sejmie i wieczór w TVP. Dziękujemy za śledzenie relacji Wirtualnej Polski.
Jest spokojnie na Woronicza, nie ma żadnych zamieszek - relacjonuje Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika Sieci.
Kamera stacji pokazuje posłów PiS siedzących w kółku i słuchających prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
Kamera TVP Info pokazuje polityków PiS słuchających prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
"Czuję się jak na wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS. Ale nie w Jachrance, lecz przy Woronicza 17' - relacjonuje dziennikarz TVN24 Artur Molęda.
"Żeby Polska była Polską, dyżurujemy w obronie wolnych mediów i demokracji. Pierwsza zmiana" - pisze na portalu X Przemysław Czarnek.
Do TVP przyjechał poseł Michał Wójcik z Suwerennej Polski.
Jeden z nielicznych demonstrujących w obronie TVP zakłócił relację na żywo stacji TVN24 - relacjonuje portal Goniec.
Koalicja "ośmiu gwiazdek" chce zmonopolizować rynek medialny. My nie chcemy takiego monopolu jaki był w PRL; Nie pozwólmy na to, trzeba bronić niezależnych mediów - powiedział we wtorek wieczorem były premier Mateusz Morawiecki w siedzibie TVP Info na stołecznym Placu Powstańców Warszawy.
"Stoimy murem za pluralizmem mediów" - napisał na portalu X poseł PiS Grzegorz Puda. Dziennikarz Klaudiusz Slezak zwrócił uwagę na napis "Sarcasm" na bluzie byłego ministra w rządzie PiS.
W "obronie" mediów publicznych na antenie TVP Info wypowiadał się także Marek Król, były sekretarz KC PZPR.
"Politycy PiS będą robili dyżury po 10 osób w TVP" - przekazał we wtorek późnym wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński. Poinformował, że tworzony jest harmonogram tych dyżurów.
Nadawanie przerwał kanał TVP1, który emituje wydanie specjalnie TVP Info. "Uchwała koalicji Tuska", "Zamach na wolne media" - czytamy na belkach informacyjnych TVP Info.
We wtorek główne wydanie "Wiadomości" TVP otworzył materiał o "zamachu na media publiczne". Sięgnięto w nim po czarne plansze i grzmiano o bezprawnych działaniach nowej kolacji. W roli "bezstronnych komentatorów" wystąpili w nim wyłącznie czołowi politycy PiS.
Nikt nie wie, jaki jest plan posłów PiS na resztę nocy. Artur Molęda relacjonuje, że przed siedzibą TVP pojawił się "pan z gitarą".
"Jesteśmy też na Placu Powstańców. Bronimy dziennikarzy i pluralizmu w mediach!" - pisze Marcin Horała w mediach społecznościowych, dołączając zdjęcie.
- Chcą mieć pełen monopol na przekazywanie informacji do polskiego społeczeństwa. Trzeba bronic tego, żeby telewizja publiczna mogła prezentować inny punkt widzenia, niż TVN. Pozwólcie na pluralizm w rzeczywistości - kontynuuje były premier.
- Demokracja polega na tym, że każdy musi mieć prawo do swoich poglądów, a jaka to demokracja, jak nie ma pluralizmu mediów - mówi Mateusz Morawiecki.
"Czy komuś brakuje państwowego tygodnika, państwowego dziennika czy państwowego portalu internetowego? To po co nam państwowa telewizja? Żeby politycy mieli za darmo propagandę za nasze pieniądze? TVP do likwidacji!" - kontynuuje Mentzen w kolejnym wpisie.
Głos w sprawie zabrał Sławomir Mentzen. "TVP trzeba zlikwidować. Inaczej co 4 czy 8 lat będziemy mieli takie cyrki, a pomiędzy cyrkami toporną propagandę w jednym czy drugim kierunku" - pisze lider Konfederacji.