Trwa ładowanie...

Tomasz Grodzki poprosił Komisję Wenecką o opinię ws. ustawy dyscyplinującej sędziów

Zgodnie z sugestią wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej marszałek Senatu poprosił Komisję Wenecką, by wydała opinię na temat sejmowej ustawy dyscyplinującej sędziów.

Share
Tomasz Grodzki poprosił Komisję Wenecką o opinię ws. ustawy dyscyplinującej sędziów
Źródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d3e2im9

Ustawa dyscyplinująca sędziów została uchwalona przez Sejm 20 grudnia. Atmosfera posiedzeń, na których o niej dyskutowano, była burzliwa. Wiceszefowa Komisji Weneckiej Viera Jourova oficjalnie poprosiła władze Polski o wstrzymanie procedowania dokumentu.

Mimo to projekt trafił do Senatu. Marszałek wyższej izby poleci do Brukseli z grupą prawników na zaproszenie Very Jourovej, wiceszefowej Komisji Europejskiej. Tomasz Grodzki zwrócił się już do Komisji Weneckiej z prośbą o wydanie opinii na temat kontrowersyjnej ustawy.

d3e2im9

Tomasz Grodzki wysłał list do KE

Senacka komisja zamierza zająć się dokumentem 8 stycznia. Marszałek Senatu zapewniał, że w trakcie prac zostanie wykorzystany "cały pakiet" konsultacyjny, tak żeby utrzymać trójpodział władzy. Przesłał wiceszefowej KE list, w którym wyjaśnił, że Senat "należycie rozpatrzy wszelkie projekty aktów prawnych, które mogą zagrażać rządom prawa w Polsce i polskiemu sądownictwu".

Większość pytanych Polaków uważa, że parlament powinien przyjąć ustawę dyscyplinującą sędziów. "Za" jest 41,8 proc. badanych, a przeciw 38,5 proc. 19,7 ma problem z udzieleniem odpowiedzi. Jednocześnie 41,9 proc. respondentów uważa, że nowe przepisy uderzą w niezawisłość sędziowską. Przeciwnego zdania jest 25,7 proc. rodaków. 32,4 proc. nie ma zdania.

Zobacz też: Jak się pracuje z europosłami PiS? Magdalena Adamowicz: nie odpowiadają mi "dzień dobry"

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3e2im9

Podziel się opinią

Share
d3e2im9
d3e2im9
Więcej tematów