Trwa ładowanie...
d3eklwc

Magdalena Adamowicz

Najnowsze informacje
3.2
(28 głosów)
Oceń:
Agencja Forum
Źródło: Agencja Forum, fot: Łukasz Dejnarowicz

Magdalena Adamowicz wkroczyła do polityki po tragicznych wydarzeniach ze stycznia 2019 roku, gdy jej mąż – wieloletni prezydent Gdańska – padł ofiarą zamachowca. Zdecydowała się na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Magdalena Adamowicz – życiorys

Magdalena Adamowicz (Abramska) urodziła się w 1973 roku w Słupsku. Studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Paweł Adamowicz w latach 90. pracował na UG jako asystent w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polski. Pobrali się w 1999 roku. Cztery lata później przyszła na świat ich pierwsza córka – Antonina, a 11 lat po ślubie – młodsza Teresa.

Magdalena Adamowicz swoje życie związała z Gdańskiem – jej mąż sprawował funkcję włodarza tego miasta przez ponad 20 lat. Jest doktorem prawa i adiunktem w Katedrze Prawa Morskiego na UG. Ukończyła też dwuletnie studia Master of Business Administration (MBA). Wykłada prawo morskie, prawo ubezpieczeniowe i podstawy prawa dla ekonomistów.

Magdalena Adamowicz jest autorką wielu publikacji naukowych, m.in. z zakresu ubezpieczeń morskich, ochrony praw pasażera, inwestycji morskich oraz polityki morskiej Unii Europejskiej. Przygotowuje rozprawę habilitacyjną z prawa portowego i ubezpieczeń morskich.

Magdalena Adamowicz w polityce

Magdaleny Adamowicz przez lata nie opuszczała myśl o rozpoczęciu działalności politycznej. Proponowano jej start w wyborach do Europarlamentu w 2009 roku, widziano w niej również kandydatkę na radną. Publicznie zabierała głos w tak ważnych kwestiach, jak niezawisłość sądów czy prawa społeczności LGBT.

Swoją kandydaturę na europosłankę Magdalena Adamowicz zgłosiła dopiero po tragicznej śmierci męża zamordowanego podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2019. Jeszcze w styczniu pojechała do Brukseli, by wziąć udział w debacie na temat mowy nienawiści. W wyborach do Parlamentu Europejskiego znalazła się na drugim miejscu listy Koalicji Europejskiej dla województwa pomorskiego (za Januszem Lewandowskim). Zapowiada pracę na rzecz systemowego uporania się Europy z mową nienawiści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eklwc
d3eklwc
d3eklwc
Więcej tematów
d3eklwc