Najnowszy sondaż to jasny sygnał dla rządu PiS. Polacy zaniepokojeni
Rosyjska rakieta spada pod Bydgoszczą, a przez kilka miesięcy nikt jej nawet nie szuka. Do dziś nie udało się zaś znaleźć tajemniczego balonu, który ponad dwa tygodnie temu wleciał do Polski znad Białorusi. Takie incydenty powodują, że większość Polaków źle ocenia bezpieczeństwo naszego kraju - wynika z badania pracowni United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W połowie maja polskie służby odnotowały pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi. Był to prawdopodobnie balon obserwacyjny. Dowódca operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu. Balon był już poszukiwany na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, a ostatnio akcję przeniesiono w Bory Tucholskie. Na razie bez skutku.
- Mamy wrogi reżim białoruski zaraz obok. Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że do tego typu incydentów może dochodzić. Byłoby mrzonką twierdzenie, że jakiekolwiek działanie czy jakakolwiek infrastruktura jest w stanie nas przed tym zabezpieczyć w stu procentach - komentował kilka dni temu poseł PiS Radosław Fogiel w Polsat News.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeszcze większą burzę wywołała w ostatnich tygodniach sprawa rakiety rosyjskiej, która w grudniu ub. roku spadła w okolicach Bydgoszczy. Przez kilka miesięcy nikt jej nie szukał, a na szczątki natknęła się przypadkowa osoba. Szef MON Mariusz Błaszczak winę zrzucił na wojsko, które rzekomo nie poinformowało jego, ani odpowiednich służb o pocisku, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Ale żadne decyzje personalne w wojsku również nie zapadły.
Mariusz Błaszczak w ostatni czwartek miał przedstawiać wyjaśnienia w sprawie rakiety na zamkniętym posiedzeniu połączonych komisji sejmowych. Ale tego nie zrobił, tylko wyszedł po odczytaniu oświadczenia. "Posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o moją dymisję przed wysłuchaniem wyjaśnień" - argumentował Błaszczak na Twitterze. - Zdezerterował, nie wyszedł - skomentował sytuację poseł Koalicji Polskiej Marek Biernacki.
Pytania o ewentualną dymisję Błaszczaka spotykają się z bardzo nerwową reakcją polityków obozu rządzącego. W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na takie pytanie zadane przez dziennikarza TVN stwierdził, że jest "zmuszony" traktować go jako "przedstawiciela Kremla". - Bo tylko Kreml chce, żeby ten pan [Mariusz Błaszczak - przyp. red.] przestał być ministrem obrony narodowej - odpowiedział Jarosław Kaczyński.
Tymczasem z przeprowadzonego zaledwie dwa tygodnie temu sondażu United Surveys dla WP wynika, że większość Polaków chciałaby dymisji szefa MON. Twierdząco na pytanie o odejście Błaszczaka z rządu odpowiedziało 44,4 proc. badanych. Mniej, bo 37,5 proc. uznało, że szef MON nie musi rezygnować z funkcji.
Tak oceniamy stan bezpieczeństwa Polski
Jak po ostatnich incydentach (upadek rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą, wlot balonu znad Białorusi), ocenia Pan/Pani aktualny stan bezpieczeństwa Polski? - takie pytanie zadali w ostatnich dniach ankieterzy pracowni United Surveys reprezentatywnej grupie 1000 Polaków. Aż 56,9 procent badanych odpowiedziało, że bezpieczeństwo ocenia źle. W tym 31 proc. osób udzieliło odpowiedzi "raczej źle", a 25,9 proc. "zdecydowanie źle".
Dobrą ocenę bezpieczeństwa Polski ma w kontekście ostatnich wydarzeń 37,4 proc. ankietowanych. Z czego "zdecydowanie dobrze" ocenia tę sytuację zaledwie 8,8 proc. respondentów, a "raczej dobrze" 28,6 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 5,7 proc. badanych.
Popierający rząd czują się bezpieczniej
Z badania United Surveys dla WP wynika, że postrzeganie bezpieczeństwa Polski zależy w dużej mierze od poglądów politycznych. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy bezpieczeństwo Polski oceniają przede wszystkim dobrze. Tak odpowiedziało 75 proc. ankietowanych deklarujących poparcie dla PiS lub ich koalicjantów.
Z kolei ankietowani deklarujący poparcie opozycji czują się bardziej zagrożeni. W kontekście ostatnich incydentów 74 proc. osób odpowiedziało, że źle postrzega bezpieczeństwo Polski.
Wśród wyborców niezdecydowanych odpowiedzi w zakresie poczucia bezpieczeństwa rozkładają się niemal po połowie. 45 proc. osób dobrze ocenia bezpieczeństwo Polski ("zdecydowanie dobrze" jednak tylko 6 proc.), a 46 proc. osób obecną sytuację Polski ocenia źle.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 26-28 maja 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.
Czytaj także: