Trwa ładowanie...

Szymański odpowiada na krytykę KE. "Nigdy nie powiedziałbym, że biała księga to wielka klapa"

Ten dokument jest dziś studiowany przez państwa członkowskie - stwierdził Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. Nie zgodził się z opinią, że Polska poniosła porażkę podczas wtorkowego spotkania ministrów spraw unijnych w Brukseli.

Share
Szymański odpowiada na krytykę KE. "Nigdy nie powiedziałbym, że biała księga to wielka klapa"
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d1u8648

Szymański uważa, że biała księga przekazała europejskim politykom "dużo wiedzy co do tego, na czym polegają te reformy" wymiaru sprawiedliwości w Polsce. - Dokument wprowadził bardzo dużo wiedzy do państw członkowskich, jeśli chodzi o szersze powody, kontekst reform - mówił minister w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w "Jeden na jeden" TVN24.

Dodał, że pierwszym zadaniem polskiego rządu jest obrona prawa polskiego parlamentu do stanowienia prawa w sprawach, które należą do kompetencji krajowej.

d1u8648

- Wśród tych spraw są takie, które mogą dotyczyć reguł systemowych unijnych czy europejskich szerzej i my to przyjmujemy, ale to tylko warstwa spraw. Dzisiaj możemy powiedzieć że jesteśmy wciąż na etapie oceny własnych argumentów i efektem, można powiedzieć zyskiem, sukcesem dyplomatycznym premiera Morawieckiego jest fakt, że dzisiaj w radzie ds. ogólnych nie ma większości, która głosowałaby przeciwko Polsce - mówił Szymański.

Zobacz także: Krzysztof Łapiński odpiera zarzuty wobec kampanii wyborczej Andrzeja Dudy"

- Państwa członkowskie oczekują oczywiście - i my to też dostrzegamy - tego, by w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości Polska poszukała razem z KE rozwiązań kompromisowych - zastrzegł wiceszef MSZ na antenie TVN24.

d1u8648

Bruksela apeluje do PiS: chcemy konkretów

- To, co chcemy zobaczyć, to kroki do przodu. Komisja Europejska oczekuje od Polski konkretnych odpowiedzi na rekomendacje w sprawie praworządności - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zastrzegł, że przedstawiona przez rząd PiS biała księga ich nie zawiera.

- Muszę podkreślić, że jeśli prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości jest rozumiane jako prawo do podporządkowania wymiaru sprawiedliwości kontroli ze strony polityków, to mamy problem - mówił po spotkaniu w Brukseli ministrów ds. europejskich państw UE.

Polska podjęła dialog, który ma na celu uniknięcie konsekwencji związanych z art. 7. Traktatu o UE. Biała księga to odpowiedź na oskarżenia dotyczące stwierdzenia o zagrożeniu dla praworządności w naszym kraju. 100-stronicowy dokument przedstawił na ręce Jean Claude’a Junckera premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u8648

Podziel się opinią

Share
d1u8648
d1u8648
Więcej tematów