Trwa ładowanie...

Sondaż WP.PL: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego z 7-proc. poparciem

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie maja na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 28 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu dwóch tygodni PiS stracił 2 punkty proc. poparcia, a poparcie dla PO się nie zmieniło. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego to czarny koń tych wyborów. - Z sondażu na sondaż zyskuje poparcie (w ciągu miesiąca aż 4 punkty proc.!), prawdopodobnie zabierając głosy innym partiom prawicowym - PiS i Polsce Razem Jarosława Gowina. W ostatnich dwóch tygodniach pierwszej z partii odebrała 2 punkty proc., a drugiej - 1 punkt proc. - mówi WP.PL dr hab. Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Share
Sondaż WP.PL: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego z 7-proc. poparciem
d10wj0r

Zobacz także:
Korwin-Mikke dla WP.PL: Zachód chce wywołać wojnę z Rosją
Korwin-Mikke dla WP.PL: nie mam zamiaru pracować w Europarlamencie

*Przeczytaj też komentarze ekspertów: "Słitfocie" Kaczyńskiego to strzał w stopęPrzeczytaj też komentarze ekspertów: "Słitfocie" Kaczyńskiego to strzał w stopę*

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 11 proc. Polaków. Notowania SLD zmniejszyły się o 1 punkt proc. od ostatniego badania. Na kolejnej pozycji z aż 7-proc. poparciem uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. To poprawa notowań tej partii o 2 punkty proc. Do sejmu dostałoby się również Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 5 proc. wyborców (pogorszenie notowań o 1 punkt proc.).

d10wj0r

Poza parlamentem znalazłaby się za to: Twój Ruch z 4-proc. poparciem (bez zmian), a także Polska Razem Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska - obie partie wybiera ledwie 2 proc. ankietowanych, przy czym dla pierwszej z partii oznacza to utratę 1 punktu proc., z kolei notowania drugiej nie zmieniły się. 11 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Poprawiły się notowania premiera i rządu

Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie blisko co trzeci Polak (32 proc.; poprawa notowań o 1 punkt proc.). Z kolei źle premiera ocenia blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.; również poprawa - o 2 punkty proc.).

Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia co czwarty Polak (26 proc., poprawa notowań o 1 punkt proc.). Złą opinię ma o rządzie blisko trzy czwarte badanych (69 proc.; poprawa notowań o 4 punkty proc.).

d10wj0r

Notowania Bronisława Komorowskiego nieco się pogorszyły w ostatnich dwóch tygodniach. Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 62 proc. z nas (to pogorszenie notowań o 3 punkty proc.). Źle ocenia pracę prezydenta 32 proc. Polaków (poprawa o 1 punkty proc.). Tylko co piąty Polak (20 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (poprawa o 2 punkty proc.). Ponad trzy czwarte (74 proc.) badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa o 2 punkty proc.).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 13 maja. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d10wj0r

Podziel się opinią

Share
d10wj0r
d10wj0r
Więcej tematów