Trwa ładowanie...
do69z0i

Silvio Berlusconi

Najnowsze informacje
2.3
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Mediolan

do69z0i
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: alessio85

Silvio Berlusconi – polityk, przedsiębiorca i skandalista. Nie da się jednak trzema słowami opisać tak barwnej postaci, która z rozmachem wprowadzała w życie wszystkie, nawet najśmielsze plany.

Silvio Berlusconi – informacje ogólne

Silvio Berlusconi urodził się 29 września 1936 roku w Mediolanie, w średniozamożnej rodzinie pracownika banku i gospodyni domowej. Ukończył szkołę średnią ojców salezjanów, a następnie z wyróżnieniem studia prawnicze na Uniwersytecie w Mediolanie. Podczas studiów grywał na basie, a niekiedy dorabiał, śpiewając na statkach turystycznych.

Silvio Berlusconi jest ojcem Mariny i Pier Silvio ze związku z Carlą Dall'Oglio oraz Barbary, Eleonory i Luigi, których matką jest Veronica Lario. Ma 10 wnucząt.

Silvio Berlusconi – kariera polityczna

Kariera Silvio Berlusconiego jako polityka rozpoczęła się wraz z założeniem przez niego samego partii Forza Italia. Posunięcie okazało się sukcesem, ponieważ ugrupowanie w tym samym roku wygrało wybory, a Berlusconi został premierem. Rząd upadł po rozpadzie głównego koalicjanta – Ligi Północnej.

Po raz kolejny Silvio Berlusconi został premierem w 2001 jako lider Domu Wolności i w 2005 roku po mianowaniu przez Carlo Campiego. Po raz ostatni zasiadł na fotelu premiera w 2008 roku, a kadencja ta zakończyła się 3 lata później dymisją w związku ze skandalem obyczajowym.

Podczas kilkukrotnego pełnienia funkcji premiera, opowiadał się za liberalizmem gospodarczym. Rządowi Silvio Berlusconiego udało się zorganizować profesjonalną armię, a także obniżyć podatki. Poza tym przyczynił się do znacznego rozwoju infrastruktury, zmniejszenia bezrobocia poprzez reformę zakładającą większą elastyczność pracy, obniżenia wieku emerytalnego oraz wprowadzenia zakazu palenia.

Silvio Berlusconi – działalność gospodarcza

Silvio Berlusconi posiada kilka firm oraz udziały w innych spółkach. Jego majątek szacowany jest na 9,4 miliarda dolarów.

Pierwszym przedsięwzięciem Silvio Berlusconiego była prywatna sieć telewizyjna Mediaset (dawniej Finivest). Jest także właścicielem Banca Mediolanum i sieci księgarni Mondadori, a także akcjonariuszem sieci marketów Standa. Do niedawna znany był jednak głównie jako właściciel mediolańskiego klubu piłkarskiego AC Milan. Kupił go w 1986, wyposażył w potrzebny sprzęt treningowy i medyczny, a także wzbogacił o czołowych światowych zawodników. Klub został sprzedany chińskiemu przedsiębiorcy Yonghong Li za 740 milionów euro.

Silvio Berlusconi przez wiele lat inwestował również w przemysł rozrywkowy. Jest producentem kilku włoskich filmów i rodzimych programów telewizyjnych.

Silvio Berlusconi – skandale

Z osobą Silvio Berlusconiego wiąże się kilka skandali. Pierwszym z nich jest głośny rozwód z drugą żoną, Veroniką Lario wraz z towarzyszącym mu szeregiem medialnych rozpraw sądowych o zarządzenie alimentów. Kolejna afera dotyczy oskarżenia w 1985 roku o korupcję w związku z decyzją sądu o przejęcie przez konkurencję Berlusconiego sieci supermarketów.

W 2006 roku pojawiła się kontrowersyjna wypowiedź Silvio Berlusconiego o swoim głównym przeciwniku politycznym, Romano Prodim i jego zwolennikach, w której użył obraźliwego epitetu odnoszącego się do męskich organów płciowych. Wypowiedź wywołała falę protestów i manifestów poparcia dla Prodiego.

Natomiast po wiecu partii Silvio Berlusconiego, w 2009 roku doszło do incydentu, w którym polityk został uderzony miniaturką mediolańskiej katedry. Berlusconi doznał poważnych obrażeń szczęki i przegród nosowych. Napastnikiem był leczący się psychiatrycznie 42-latek.

Największym skandalem związanym z Silvio Berlusconim była seksafera, znana jako "bunga-bunga", po której ujawnieniu polityk został skazany na 7 lat więzienia za nadużycie władzy, czyn zabroniony z osobą nieletnią oraz nagabywanie do prostytucji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do69z0i
do69z0i
do69z0i
Więcej tematów
do69z0i