Sensacja na Mazurach. Syn rolnika znalazł skarb

Na pastwisku w okolicach Ełku odkryto naszyjnik z brązu sprzed 2,5 tys. lat. Znalezisko trafi do muzeum po badaniach archeologicznych.

Sensacyjne odkrycie na pastwisku / Zdj. ilustracyjne
Sensacyjne odkrycie na pastwisku / Zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Adam Burakowski/REPORTER
Katarzyna Bogdańska

Podczas prac na pastwisku w pobliżu mazurskiej wsi Bartosze, rolnik odkrył naszyjnik z brązu, który datowany jest na V okres epoki brązu lub Hallstatt C. Znalezisko zostało przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a jego wiek i pochodzenie potwierdzili specjaliści z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Unikalne znalezisko na Mazurach

Naszyjnik wykonany jest z brązowego pręta o okrągłym przekroju, zdobionego podwójnymi rowkami. Jest to pierwszy taki artefakt znaleziony w regionie od dłuższego czasu. Magdalena Kozicka z ełckiej delegatury WUOZ podkreśliła, że dotychczas znajdowano jedynie młodsze zabytki, takie jak siekierki czy zapinki z okresu rzymskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wypadł z drogi na zakręcie. Kierowca nie miał szans

Znalezisko zostało odkryte przez syna właściciela gospodarstwa podczas prac mających na celu poprawę dostępu bydła do oczka wodnego. Po przeprowadzeniu analiz metaloznawczych w Toruniu naszyjnik zostanie przekazany do jednego z muzeów w regionie, gdzie będzie mógł być podziwiany przez zwiedzających.

Znaczenie odkrycia

Odkrycie naszyjnika jest istotne dla zrozumienia historii społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej oraz kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Takie znaleziska rzucają nowe światło na życie i zwyczaje dawnych mieszkańców tych terenów.

Przeczytaj także:

Źródło artykułu:PAP
rolnikpolenaszyjnik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (81)