Trump: Izrael zgodził się na początkową linię wycofania sił
Izrael zgodził się na "początkową linię wycofania sił" w Strefie Gazy - poinformował w sobotę prezydent USA Donald Trump. Dodał, że po potwierdzeniu tego przez Hamas, zawieszenie broni natychmiast wejdzie w życie i rozpocznie się wymiana więźniów i zakładników.
Co musisz wiedzieć?
- Co się wydarzyło? Izrael zgodził się na początkową linię wycofania sił w Strefie Gazy, co ogłosił prezydent USA Donald Trump.
- Kiedy wejdzie w życie zawieszenie broni? Po potwierdzeniu przez Hamas, zawieszenie broni ma wejść w życie natychmiast.
- Jakie są dalsze kroki? Rozpocznie się wymiana więźniów i zakładników oraz przygotowania do kolejnej fazy wycofania.
Jakie są warunki zawieszenia broni?
"Po negocjacjach Izrael zgodził się na początkową linię wycofania, którą pokazaliśmy Hamasowi i którą podzieliliśmy się z nim" - napisał Trump w serwisie Truth Social, załączając do wpisu mapę.
Flotylla z Polakami zatrzymana. Jest komentarz byłego szefa MSZ
"Po potwierdzeniu (tego) przez Hamas zawieszenie broni NATYCHMIAST wejdzie w życie, rozpocznie się wymiana zakładników i więźniów i stworzymy warunki dla następnej fazy wycofania, która zbliży nas do zakończenia tej trwającej trzy tysiące LAT KATASTROFY" - dodał.
Wcześniej w sobotę ostrzegł, że nie będzie tolerował opóźnień w działaniach Hamasu ani nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, w ramach którego "Strefa Gazy znów będzie stanowić zagrożenie".
Czy Hamas zaakceptował plan pokojowy?
W piątek Hamas poinformował, że zaakceptował niektóre punkty planu pokojowego prezydenta USA, w tym uwolnienie wszystkich izraelskich zakładników, ale inne wymagają dalszych ustaleń. Trump ocenił, że z oświadczenia Hamasu wynika gotowość do długotrwałego pokoju i wezwał Izrael do natychmiastowego zaprzestania bombardowania Strefy Gazy.
W sobotę portal "Times of Israel" podał, że wojsko izraelskie otrzymało rozkaz wstrzymania działań ofensywnych w mieście Gaza, choć operacje obronne są kontynuowane. Palestyńska obrona cywilna poinformowała o kilkudziesięciu atakach na Strefę Gazy tego dnia.