Trwa ładowanie...

Samochody z Rosji. Zapowiedź ministra Kamińskiego

- Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Zakaz ten wchodzi w życie dziś o północy - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA Mariusz KamińskiSzef MSWiA Mariusz KamińskiŹródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło
d2y6oxi
d2y6oxi

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga zwołali w sobotę konferencję prasową na przejściu granicznym z BiałorusiąTerespolu.

Zakaz dla rosyjskich samochodów

- W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy Polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy - powiedział minister Mariusz Kamiński.

d2y6oxi

Minister podczas konferencji prasowej podał wyjaśnienia dotyczące nowych regulacji. Stwierdził, że nowe przepisy oznaczają, że żaden samochód osobowy, który jest zarejestrowany w Rosji, nie będzie miał możliwości wjazdu na teren Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

TVP czy TVN? Polacy ocenili stacje telewizyjne

To oznacza, że każdy pojazd, który ma rosyjskie tablice rejestracyjne, zostanie zatrzymany na granicy i nie będzie mógł kontynuować swojej podróży na terenie naszego kraju.

d2y6oxi

- Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie - zapowiedział Mariusz Kamiński.

- Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i również samochodów prywatnych, niezależnie od tego, czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka - samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski - dodał.

- To jest kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie. W związku z tym, że państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego - przyznał minister.

d2y6oxi

Przetarg na zaporę rzeczną

W piątek Straż Graniczna poinformowała o planowanym przetargu na budowę zapory elektronicznej, która ma stanąć na Bugu. Rzeka stanowi naturalną granicę pomiędzy Polską a Białorusią, a zapora ma wzmocnić ochrony tej części granicy.

Długość zapory ma wynosić aż 172 kilometry. To oznacza, że będzie się rozciągać wzdłuż całej granicy z Białorusią, która przebiega wzdłuż rzeki Bug.

Zapora nie będzie składała się tylko z bariery fizycznej. Będzie to zapora elektroniczna, wyposażona w nowoczesne technologie służące do monitoringu i kontroli ruchu. Szacuje się, że na całej jej długości zostanie zamontowanych około 4,5 tysiąca kamer. Będą nieustannie monitorować sytuację na granicy, rejestrując każdy ruch.

d2y6oxi

Dodatkowo, zapora będzie wyposażona w czujniki ruchu. Te urządzenia mają wykryć każdą próbę nielegalnego przekroczenia granicy. Dzięki nim Straż Graniczna będzie mogła szybko reagować na wszelkie próby naruszenia granicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y6oxi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2y6oxi
Więcej tematów