Trwa ładowanie...

Sąd wydał decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Planowany na 26 lutego II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych może się odbyć. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie władz miasta ws. zakazu zgromadzenia i podtrzymał decyzję z pierwszej instancji.

Sąd wydał decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych w HajnówceŹródło: Agencja Gazeta/Marcin Onufryjuk
d1pe7uv

Postanowienie sądu przesądza o organizacji marszu narodowców. Wyczerpana bowiem została droga odwoławcza przewidziana w prawie o zgromadzeniach.

Burmistrz Hajnówki decyzję o zakazie marszu, którego jednym z organizatorów jest ONR wydał na początku tygodnia. Samorządowiec uznał, że wydarzenie "może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach". Chodzi o możliwe starcia działaczy skrajnej prawicy z antyfaszystami.

"Hipotetyczne zapatrywania"

Organizatorzy marszu odwołali się do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Ten we wtorek odwołanie uwzględnił, a decyzje władz Hajnówki uchylił.Zwrócił przy tym uwagę, iż wolność organizowania pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, iż zagrożenia, które wskazał burmistrz, nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, a opierają się na subiektywnych i hipotetycznych zapatrywaniach władz i części mieszkańców Hajnówki.

Na to postanowienie służyło zażalenie do drugiej instancji i samorząd z tej drogi skorzystał. Sąd Apelacyjny w Białymstoku zażalenie jednak oddalił.

d1pe7uv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pe7uv
Więcej tematów