Trwa ładowanie...

Sąd wydał decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Planowany na 26 lutego II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych może się odbyć. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie władz miasta ws. zakazu zgromadzenia i podtrzymał decyzję z pierwszej instancji.

Share
Sąd wydał decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce
Źródło: Agencja Gazeta/Marcin Onufryjuk
d4e84ep

Postanowienie sądu przesądza o organizacji marszu narodowców. Wyczerpana bowiem została droga odwoławcza przewidziana w prawie o zgromadzeniach.

Burmistrz Hajnówki decyzję o zakazie marszu, którego jednym z organizatorów jest ONR wydał na początku tygodnia. Samorządowiec uznał, że wydarzenie "może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach". Chodzi o możliwe starcia działaczy skrajnej prawicy z antyfaszystami.

"Hipotetyczne zapatrywania"

Organizatorzy marszu odwołali się do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Ten we wtorek odwołanie uwzględnił, a decyzje władz Hajnówki uchylił.Zwrócił przy tym uwagę, iż wolność organizowania pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, iż zagrożenia, które wskazał burmistrz, nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, a opierają się na subiektywnych i hipotetycznych zapatrywaniach władz i części mieszkańców Hajnówki.

Na to postanowienie służyło zażalenie do drugiej instancji i samorząd z tej drogi skorzystał. Sąd Apelacyjny w Białymstoku zażalenie jednak oddalił.

d4e84ep

Podziel się opinią

Share
d4e84ep
d4e84ep
Więcej tematów