Trwa ładowanie...

Rosja przerzuca wojska pancerne na Białoruś. Mińsk zaskoczony

Rosyjski resort obrony informuje o przerzucie w trybie alarmowym na terytorium Białorusi oddziałów 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej. Mają być to ćwiczenia w ramach manewrów Zapad-2017. Komunikat Moskwy zaskoczył dowództwo armii Białorusi.

Rosja przerzuca wojska pancerne na Białoruś. Mińsk zaskoczonyŹródło: mil.ru/CC BY
d26sc0l
d26sc0l

"Oddziały 1 Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZWO) odbywają marsz na poligony na Białorusi. Oddziały zaangażowane w manewry Zapad-2017 rozpoczęły przerzucanie żołnierzy, sprzętu wojskowego i specjalnego" - poinformował resort obrony Rosji.

Dalej czytamy, że w jednostce pancernej dyslokowanej pod Moskwą ogłoszono alarm bojowy, a żołnierze przybyli już na miejsce załadunku. "Wykorzystany zostanie transport kolejowy" - wyjaśniono.

Zobacz też: Manewry Zapad 2017. Oto scenariusz ćwiczeń Rosji i Białorusi

W komunikacie, który wciąż znajduje się na stronie resortu, czytamy, że "wojskowi ZWO będą działać na nieznanych poligonach w warunkach trudnego ukształtowania terenu".

Białorusini zaskoczeni

Na informacje z Moskwy - w dość zaskakujący sposób - zareagował resorty obrony w Mińsku.

d26sc0l

- Wszystkie oddziały regionalnej grupy wojsk, które biorą udział w manewrach Zapad-2017, znajdują się już na terytorium Białorusi i przystąpiły do wykonywania zadań szkoleniowych w ramach ćwiczeń. Nie jest planowane przybycie innych sił - powiedział portalowi informacyjnemu Tut.by rzecznik białoruskiego resortu obrony Uładzimir Makarau. Biuro prasowe ministerstwa potwierdziło to stanowisko w rozmowie z PAP.

Makarau mówił też o "konsultacjach" z rosyjskim ministerstwem obrony w sprawie oświadczenia dotyczącego przerzutu oddziałów armii pancernej.

Po kilku godzinach rzecznik MON Białorusi stwierdził, że "dyslokacja wojsk dotyczy trzech rosyjskich poligonów uczestniczących w manewrach" - Nie będzie przebazowania dodatkowych wojsk na terytorium Białorusi - powiedział Makarau, choć w swoim komunikacie MON Rosji jednoznacznie wskazuje Republikę Białorusi jako docelowe miejsce przemarszu 1 Armii Pancernej.

Manewry już się rozpoczęły

Czwartek jest pierwszym dniem manewrów strategicznych Zapad-2017, które odbywają się na Białorusi i na trzech poligonach na zachodzie Rosji. Według Kremla bierze w nich wziąć udział 12 700 żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów.

Mimo zapewnień Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, wywołują one niepokój w NATO. Niemiecki rząd szacował, że Rosja planuje wysłać na manewry ponad 100 tys. żołnierzy.

Z Mińska Justyna Prus

d26sc0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26sc0l
Więcej tematów