Trwa ładowanie...

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023. Ponowny problem "podwójnego rocznika"

W połowie maja ruszyła rekrutacja do szkół średnich. W tym roku, podobnie jak przed laty, do placówek oświaty podania będą składać tzw. podwójne roczniki. To wynik reformy, zgodnie z którą naukę w szkołach rozpoczynali sześciolatkowie. Jak wygląda rekrutacja? Podajemy najważniejsze informacje.

Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej. Terminy, punkty, zasadyRekrutacja do szkoły ponadpodstawowej. Terminy, punkty, zasadyŹródło: PAP
dpm2lc4
dpm2lc4

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/24. Uczniowie szkół podstawowych mogą ubiegać się o miejsca w liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych I stopnia. Podczas wyboru szkoły należy pamiętać o dopełnieniu formalności.

Rekrutacja do liceum, technikum i szkoły branżowej. Terminy

Uczniowie oraz ich rodzice powinni pamiętać o dotrzymaniu terminów poszczególnych etapów rekrutacji do szkoły średniej. W większości województw nabór wniosków rozpoczął się 15 maja i potrwa do połowy lub końca czerwca. Co ważne, szczegółowy terminarz dla każdego regionu jest ustalany przez kuratora oświaty indywidualnie - warto więc sprawdzić dokładny harmonogram na stronie internetowej kuratorium lub placówki oświaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dramat w szkołach. Tak teraz wygląda rekrutacja

Bez względu na termin zakończenia naboru wniosków do szkoły ponadpodstawowej, 23 czerwca wystartuje kolejny etap rekrutacji. Od tego czasu uczniowie będą uzupełniać złożone dokumenty o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, a po uzyskaniu wyników - również o dokumenty poświadczające uzyskany rezultat z egzaminu ósmoklasisty.

dpm2lc4

W lipcu szkoły opublikują listę osób, które zakwalifikowały się do danej placówki oraz klasy. Jeżeli uczniowie zgodzą się z wynikami rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej, będą zobowiązani do dostarczenia oryginałów dokumentów złożonych wcześniej do placówki.

Do ilu szkół można składać podanie o przyjęcie? Rekrutacja 2023

Większość uczniów może złożyć podanie do maksymalnie trzech szkół średnich, w których można wybrać dobrowolną liczbę klas. Warto wówczas kierować się zasadą od najbardziej pożądanego profilu do profilu warunkowego - może bowiem zdarzyć się, że uczeń nie dostanie się do wymarzonej klasy, ale wyniki rekrutacji pozwolą mu na naukę w danej szkole, jednak w klasie o innym kierunku.

Warto pamiętać, że o miejsce w szkole w rekrutacji 2023/24 będzie starać się więcej uczniów, niż przed laty. To wynik skumulowanych roczników, które powstały po reformie edukacji, zgodnie z którą naukę w szkołach podstawowych rozpoczynali zarówno siedmiolatkowie, jak i sześciolatkowie. - Dobra wiadomość natomiast jest taka, że rok szkolny 2023/2024 jest ostatnim rokiem z kumulacji roczników 2019/2020 - wskazuje w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wiceprezydentka Warszawy, Renata Kaznowska.

Nabór do szkół ponadpodstawowych. Ważna liczba uzyskanych punktów

Co ważne, podczas naboru do szkół średnich decydującym czynnikiem będzie liczba punktów, uzyskanych przez ucznia. Te są naliczane na podstawie ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz wyniku egzaminu ósmoklasisty - z tego względu, chociaż nie można go nie zdać, warto zawalczyć o wysoki wynik z testów.

dpm2lc4

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej w 2023 roku, wynosi 200 - sto za świadectwo oraz dodatkowe konkursy, oraz sto za egzamin ósmoklasisty. Punkty za świadectwo są naliczane zarówno za oceny (z języka polskiego, matematyki oraz dwóch przedmiotów ustalonych przez dyrektora szkoły), jak i dodatkowe aktywności i osiągnięcia, np. ukończenie szkoły z wyróżnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj