Warszawa. Rekrutacja do szkół średnich 2021. Przyjęci odetchnęli, nieprzyjęci czekają na wolne miejsca
Ważny dzień dla absolwentów szkół podstawowych. W poniedziałek 2 sierpnia o godzinie elektroniczny system rekrutacji ogłosił wyrok. Już wiadomo, kto przeszedł przez sito przyjęć, a kto nadal nie ma spokojnych wakacji.
02.08.2021 16:01
W poniedziałek przynosi nie tylko informację dotyczącą list przyjętych i nieprzyjętych, ale również przedstawiony będzie wykaz wolnych miejsc.
Od wtorku 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca z wykorzystaniem elektronicznego systemu. Tu obowiązujące zasady są takie same, jak przed kilkoma tygodniami, podczas rekrutacji zasadniczej, gdy uczniowie wskazywali wybrane szkoły - mogła być ich nieograniczona ilość - i składali dokumenty do placówki pierwszego wyboru. Wyniki tego pierwszego etapu rekrutacyjnego opublikowane zostały 22 lipca.
Teraz jest identycznie, choć to już kolejne rozdanie. Wniosek, wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, kandydaci składają w szkole pierwszego wyboru. Trzeba to uczynić osobiście lub elektronicznie do 5 sierpnia do godziny 15.
Wcześniej jednak dyrektorzy szkół muszą poinformować o ewentualnych wolnych miejscach. Dane te przekazane będą do kuratorów oświaty.
Absolwenci ósmych klas, którzy znaleźli 22 lipca siebie na listach przyjętych do pierwszej wybranej szkoły musieli do minionego piątku potwierdzić swoją wolę poprzez przedłożeniu w szkole oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.
W gronie pechowców, którzy nie otrzymali dobrej informacji tego dnia, było w stolicy aż 2,5 tysiąca młodych ludzi. O zakwalifikowaniu kandydatów decydowały bowiem punkty zdobyte za wyniki z egzaminu ósmoklasisty i punkty za oceny na świadectwie szkolnym oraz za inne osiągnięcia.
Warszawa. Rekrutacja do szkół średnich 2021. Przyjęci odetchnęli, nieprzyjęci czekają na wolne miejsca
Jakie będą efekty tego drugiego rozdania, wiadomo będzie 16 sierpnia. Wtedy szkoły znów przedstawią listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej.
Na potwierdzenie swojego wyboru zostaną uczniom znów trzy dni. Między 17 a 20 sierpnia trzeba będzie złożyć dokumenty. 23 sierpnia kolejna chwila nerwów: szkoły opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji uzupełniającej.
Kalendarz rekrutacyjny jest taki sam w całej Polsce. Podobnie jak w zeszłym roku postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych odbywa się zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki. Wcześniej każde województwo miało swój własny przebieg czynności.
Harmonogram ogłoszony przez ministra edukacji i nauki dotyczy tylko postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych dla młodzieży. Nie dotyczy szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych. Harmonogramy rekrutacji do tych szkół są ogłaszane przez kuratorów oświaty.