Egzamin ósmoklasisty 2023. Najważniejsze informacje
Pod koniec maja ponad pół miliona uczniów przystąpi do egzaminów ośmioklasisty 2023. Testy są obowiązkowe i odbywają się z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Ile trwają egzaminy? Z jakich pomocy będzie można korzystać? Przedstawiamy informator dla uczniów i rodziców.
17.05.2023 14:17
Egzaminy 8-klasisty sprawdzają wiedzę nabytą przez uczniów w trakcie nauki w szkole podstawowej. Chociaż ósmoklasiści muszą przystąpić do nich obowiązkowo, nie określono minimalnego wyniku, jaki powinni oni uzyskać, by zdać egzaminy. Dobry wynik uzyskany z testów może mieć jednak znaczenie przy rekrutacji do szkoły średniej.
Egzamin ósmoklasisty. Wymagania zostały obniżone
Jak wskazuje informator o egzaminie ósmoklasisty, opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w 2023 oraz w 2024 roku testy kończące szkołę podstawową będą przeprowadzane na podstawie obniżonych wymagań, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z maja 2022 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Egzaminy odbędą się w formie pisemnej, pomiędzy 23 a 25 maja, zgodnie z harmonogramem:
- 23 maja (wtorek) g. 9:00 - język polski - 120 minut
- 24 maja (środa) g. 9:00 - matematyka - 100 minut
- 25 maja (czwartek) g. 9:00 - język obcy nowożytny - 90 minut.
Egzamin 8-klasisty 2023. Co wziąć na salę?
Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała spis pomocy, z których ósmoklasiści będą mogli korzystać w trakcie rozwiązywania zadań z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Jak ogłoszono w stosownym komunikacie, uczniowie klas ósmych na każdy z egzaminów będą mogli zabrać ze sobą pióro bądź długopis z czarnym atramentem/tuszem. Należy zabrać ze sobą też dokument tożsamości (np. legitymację szkolną). Dodatkowo na egzamin z matematyki będzie można zabrać ze sobą linijkę. "Rysunki - jeżeli trzeba będzie wykonać - zdający wykonują długopisem" - informuje CKE. Na salę egzaminacyjną można wnieść również małą butelkę wody.
Uczniowie klas ósmych - w przeciwieństwie do maturzystów - nie będą mogli korzystać w trakcie egzaminów z kalkulatorów, tablic wzorów ani słowników. Obowiązywać będzie także zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych, takich jak telefony czy tablety. Z dodatkowych pomocy będą mogli skorzystać wyłącznie ci zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ośmioklasisty.
Egzamin ośmioklasisty. Jak będzie wyglądał?
Organizacja egzaminu, kończącego szkołę podstawową, będzie podobna do tej, obowiązującej w czasie matur. Uczniowie przed wejściem na salę będą losować numerki stolików, przy których będą rozwiązywać egzamin. Po wydaniu odpowiedniego komunikatu, uczniowie w wyznaczonym miejscu arkusza umieszczą naklejki przygotowane przez CKE oraz kod ucznia i numer PESEL. Za poprawne rozwiązanie zadań z arkusza, uczniowie będą mogli otrzymać maksymalnie:
- 45 pkt - w przypadku egzaminu ośmioklasisty z języka polskiego
- 25 pkt - w przypadku egzaminu ośmioklasisty z matematyki
- 55 pkt - w przypadku egzaminu ośmioklasisty z języka angielskiego oraz pozostałych języków obcych.
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 roku. Trzy dni później - 6 lipca - do szkół trafią zaświadczenia o wynikach testów kończących szkołę podstawową.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Zobacz także