Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka jako druga. "Prawie się poryczałam"

Egzamin ósmoklasisty ma kilka etapów i trwa trzy dni. Środa to czas rozwiązywania zadań z matematyki. Swoją wiedzę w tym tygodniu sprawdza 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych, a także ok. 7,1 tys. nastolatków z Ukrainy.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka
Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Krzysztof Ćwik
Arkadiusz Jastrzębski

W internecie pojawiły się już komentarze uczniów, którzy zakończyli egzamin z matematyki. "Matma też coś podejrzanie łatwa...", "prawie się poryczałam" - głoszą wpisy na Twitterze.

"Napisałam, wyszłam z sali jako pierwsza, zajęło mi to tylko połowę czasu, więc ogólnie strasznie prosta była matma", "mega łatwe, ale się boję, że tylko tak mi się wydaje", "skończyłam matmę i to 40 minut przed czasem", "albo ze mną jest coś nie tak, albo to było niesamowicie łatwe" - piszą ósmoklasiści.

Egzamin ósmoklasisty 2022

We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek będą pisać egzamin z języka obcego.

Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Zobacz też: Gigantyczne zmiany związane z Kościołem. Zapowiedź opozycji

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Egzamin ósmoklasisty. Terminy

W 2022 r. egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w dniach 24-26 maja (wtorek - czwartek), zgodnie z harmonogramem.

  • wtorek, 24 maja – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 120 minut,
  • środa, 25 maja – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 100 minut,
  • czwartek, 26 maja – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 90 minut.

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o:

  • 60 minut – w przypadku języka polskiego,
  • 50 minut – w przypadku matematyki,
  • 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

7,1 tys. uczniów z Ukrainy

Do polskiego egzaminu ósmoklasisty przystępuje w tym roku ok. 7,1 tys. uczniów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła dla nich pewne ułatwienia na egzaminach, m.in. tłumaczenie arkusza z zadaniami z matematyki.

Uczniowie z Ukrainy mogli w polskiej szkole, w której obecnie się uczą, złożyć deklarację chęci przystąpienia do egzaminu. W przypadku egzaminu ósmoklasisty mogli to zrobić do 11 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie