Egzamin 8‑klasisty. Co jeśli się zachoruje?
Do egzaminu 8-klasisty podchodzą uczniowie szkół podstawowych w maju. Obowiązkowo zdają trzy przedmioty podstawowe, ale mogą także podejść do przedmiotu dodatkowego. Wyniki mają wpływ na to, do jakich szkół ponadpodstawowych wybiorą się uczniowie, jednak niemożliwe jest, aby egzaminu nie zdać, ponieważ nie ma żadnego progu zdawalności.
Egzamin 8-klasisty odbywa się w formie pisemnej, a każdy uczeń szkoły podstawowej bierze udział w trzech obowiązkowych egzaminach, a dodatkowo może przystąpić fakultatywnie do jednego dodatkowego przedmiotu. Podstawowe przedmioty to język polski, matematyka i język obcy nowożytny, czyli zazwyczaj język angielski lub niemiecki. Przedmioty dodatkowe, które można wybrać to: chemia, biologia, fizyka, historia lub geografia.
Egzamin 8-klasisty, co jeśli się zachoruje?
Egzamin ośmioklasisty jest obowiązkowy i stanowi warunek ukończenia szkoły, więc trzeba do niego przystąpić, by kontynuować naukę w szkołę ponadpodstawowej. Nieprzewidziane zdarzenie, choroba czy nagła sytuacja może sprawić, że uczeń nie stawi się na egzaminie ośmioklasisty. Czy to oznacza, że będzie musiał powtarzać rok? Niekoniecznie, ponieważ uczeń, który wie, że nie będzie w stanie podejść do egzaminów w pierwszych terminach, może zrobić to w następnych po uzasadnieniu nieobecności. Takie uzasadnienie wymaga złożenia podania do dyrekcji szkoły wraz z potrzebną dokumentacją — np. zaświadczeniem lekarskim w przypadku choroby.
Czy trzeba powtarzać rok?
Można podejść do drugiego terminu egzaminu ośmioklasisty, jeśli ma się uzasadniony powód nieobecności w pierwszym terminie. Oznacza to, że uczeń nie będzie musiał powtarzać szkoły, a do egzaminów przystąpi w czerwcu. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy uczeń spóźni się na testy. Po rozpoczęciu egzaminu ośmioklasisty nie można wejść na salę, w której odbywa się egzamin. W tym przypadku również musi złożyć odpowiednie podanie do dyrekcji szkoły wraz z wyjaśnieniem. Na tej podstawie dyrekcja dopuści ucznia do zdawania egzaminu w czerwcowych terminach. Zazwyczaj egzaminy odbywają się w połowie miesiąca.
Niepokojące odkrycie na plaży. Oto co wyrzuciły fale na brzeg
Kto jest zwolniony z egzaminu ośmioklasisty?
Nie dla wszystkich egzamin ośmioklasisty jest obowiązkowy. Niektórzy nie muszą podchodzić do testów i ich nieobecność jest usprawiedliwiona. Z egzaminu zwolnieni są laureaci albo finaliści olimpiad przedmiotowych oraz konkursów o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim organizowanych z zakresu danego przedmiotu. W przypadku tych uczniów wynik ich egzaminu z określonego przedmiotu będzie wynosił 100 proc. Do egzaminu ośmioklasisty nie muszą także podchodzić uczniowie, który mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.