Trwa ładowanie...
d14he6n

Rekonstrukcja rządu. Anna Zalewska odejdzie z MEN, Maciej Kopeć z szansą na tekę ministra

Podsekretarz stanu w resorcie edukacji Maciej Kopeć jest dziś najpoważniejszym kandydatem do objęcia teki po odchodzącej z MEN minister Annie Zalewskiej – dowiaduje się nieoficjalnie Wirtualna Polska ze źródeł zbliżonych do rządu. W tle wciąż pojawia się także nazwisko wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć
Minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d14he6n

– Przedstawiciele związków nauczycielskich bardzo cenią sobie jego wiedzę i spokój. Jako jeden z przedstawicieli rządu w negocjacjach z nauczycielami wiceminister Kopeć wypada bardzo dobrze – mówi w rozmowie z WP osoba znająca kulisy rozmów w ramach Rady Dialogu Społecznego.

– Bez emocji tłumaczy, na co może, a na co nie może pozwolić sobie rząd i resort, jeśli chodzi o kwestie podwyżek dla nauczycieli. Nie jest buńczuczny, nie traci nerwów. Obok wicepremier Beaty Szydło Kopeć najlepiej wpływa na klimat negocjacji ze związkami – słyszymy.

d14he6n

CZYTAJ TEŻ: Strajk nauczycieli. Rząd zdystansowany wobec propozycji prezydenta Dudy. "Musiał wykonać jakiś gest"

– Kopeć nie jest kojarzony z Zalewską, jak choćby jej zastępczyni Marzena Machałek. A ciągłość w resorcie musi być mimo wszystko zachowana, dlatego trudno dziś o osobę spoza rządu, eksperta "z rynku" – dorzuca inny rozmówca.

CZYTAJ TEŻ: Beata Szydło "przejęła obowiązki" minister edukacji. Nieoficjalnie: dymisja Anny Zalewskiej pewna

Maciej Kopeć PAP
Maciej Kopeć

Machałek traci szanse

Szanse Machałek na zostanie następczynią Zalewskiej w ostatnich miesiącach zmalały – słyszymy od osób z okolic rządu.

d14he6n

Powody są dwa: wiceminister zbyt mocno kojarzona jest z obecną szefową MEN, po drugie – opozycja wiąże ją, choć rzecz jasna nie bezpośrednio, ze sprawami o charakterze przestępczym, w których główne role odegrali jej współpracownicy z Dolnego Śląska. Prokuratura podejrzewa ich o przestępstwa urzędnicze związane z gospodarką odpadami i fałszowanie dokumentów. O sprawie szeroko donosiła "Gazeta Wyborcza".

W rozmowie z dziennikiem Machałek się wypierała: "Przez lata mojej działalności publicznej współpracowałam z wieloma bardzo różnymi ludźmi. Jakiekolwiek wiązanie mnie ze sprawą ich ewentualnych nadużyć to insynuacje i pomówienia. Będą skutkować odpowiedzialnością karną" – mówiła wiceminister.

CZYTAJ TEŻ: Rekonstrukcja rządu. Giełda nazwisk otwarta

d14he6n

Mimo wszystko przeciwnicy Machałek – choć nie mają dowodów na jej udział w sprawie – i tak uderzają za tę aferę w wiceminister. O sprawie przypomina "Gazeta Wyborcza" z 4 kwietnia 2019 r.

CZYTAJ TEŻ: "Kompromitacja wiceminister edukacji". Internauci: "to skandal"

Przewodnicząca Katarzyna Lubnauer, z zawodu nauczyciel i członkini sejmowej komisji edukacji, w rozmowie z WP mówiła w grudniu: – Wysoko oceniamy kompetencje pani Machałek. Ale ona też jest twarzą deformy edukacji. Pytanie, czy będzie chciała przed wyborami wziąć na siebie za to wszystko odpowiedzialność.

CZYTAJ TEŻ: Beata Szydło dla WP: Cały czas mamy nadzieję na porozumienie

d14he6n

Na giełdzie nazwisko wojedowy. "Zdzisław Sipiera z chrapką na MEN"

Wiceminister Kopeć jest z kolei mniej znany od Zalewskiej i Machałek, a tym samym – niekojarzony negatywnie. Jego kompetencje oceniane są pozytywnie.

Przede wszystkim jest ekspertem, nie politykiem – takie opinie można usłyszeć o podsekretarzu stanu w MEN (urząd ten piastuje od 2016 r.).

Kopeć przez wiele lat pracował w zawodzie nauczyciela. Był m.in. wicedyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie (1996–2006), pełnił także funkcję Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty (2006–2008).

d14he6n

Za "wybitne osiągnięcia" – jak czytamy w jego oficjalnym biogramie – został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżniony: "dwukrotnie nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, dwukrotnie nagrodą Kuratora Oświaty, siedmiokrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Szczecina, w tym nagrodą Primus Inter Pares dla najlepszego nauczyciela w Szczecinie, nagrodą Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej i Medalem Olimpiady Historycznej oraz wieloma innymi nagrodami i wyróżnieniami różnych instytucji i organizacji".

Nie jest jeszcze przesądzone, czy faktycznie to Kopeć zastąpi Zalewską w MEN.

W kuluarowych rozmowach wciąż pojawia się nazwisko Zdzisława Sipiery, wojewody mazowieckiego, który – jak pisała "GW" oraz "Wprost" – także miał chrapkę na stanowisko ministra edukacji.

d14he6n

Jako wojewoda Sipiera w ostatnim czasie zasłynął dekomunizacją ulic w Warszawie (Sipiera przegrał 47 spraw, w tym zmianę al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego). To on także stoi za decyzją o postawieniu pomnika smoleńskiego na Placu Piłsudskiego.

Ale czy to wystarczy, by przejąć jeden z najbardziej obecnie kluczowych resortów w rządzie?

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14he6n

Podziel się opinią

Share

d14he6n

d14he6n
Więcej tematów