Trwa ładowanie...

Wojewoda mazowiecki zastąpi Annę Zalewską w MEN? To on wydał zgodę na postawienie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki, może wkrótce zostać ministrem. Ma zastąpić w resorcie edukacji narodowej Annę Zalewską. Dotychczasowa minister ma otwierać dolnośląską listę PiS w wyborach do europarlamentu.

Wojewoda mazowiecki zastąpi Annę Zalewską w MEN? To on wydał zgodę na postawienie pomnika Ofiar Tragedii SmoleńskiejŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d24n9u6
d24n9u6

Informację o odejściu z MEN dotychczasowej minister i możliwym awansie wojewody mazowieckiego podaje tygodnik "Wprost". - Sipera bardzo zabiega o tę funkcję i jest możliwe, że ją otrzyma - mówi tygodnikowi polityk zbliżony do kancelarii premiera.

Do rekonstrukcji rządu ma dojść tuż po wyborach samorządowych. Będzie mieć ona związek z kampanią wyborczą do europarlamentu. Zgodnie z zaleceniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wszyscy politycy, ubiegający się o euromandat, a pełniący obecnie jakieś ważne funkcje, muszą z nich zrezygnować. Jest tak m.in. w przypadku Anny Zalewskiej, która ma otwierać listę kandydatów PiS w woj. dolnośląskim.

- Wejście Sipiery na stanowisko ministra edukacji ma nadać rozpędu jego karierze politycznej, chodzi o zwiększenie szans na zdobycie mandatu posła w 2019 r. Obecnie, choć jest wojewodą jest nierozpoznawalny - usłyszeli dziennikarze "Wprost" od swoich informatorów.

d24n9u6

Sipera w 1990 roku został członkiem Porozumienia Centrum, w 2001 r. wstąpił do PiS. Od 1991 do 1996 roku był dyrektorem szkoły podstawowej w rodzinnym Pruszkowie. Od 1994 roku był radnym, a następnie dwukrotnie starostą tego miasta. Był także wiceburmistrzem dzielnicy Praga-Północ (2002–2005) i burmistrzem Woli (2005–2006).

- Doprowadził do likwidacji programu opieki stomatologicznej, który od połowy lat 90. był prowadzony w praskich szkołach - wspomina w rozmowie z "Wprost" praski radny Ireneusz Tondera.

Jako wojewoda mazowiecki Sipiera zasłynął z dekomunizacji warszawskich ulic oraz zgody na postawienie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej przy pl. Piłsudkiego.

d24n9u6

Jak informuje "Wprost", mówi się w PiS o tym, że ministerialny fotel dla Sipiery może być wyrazem uznania kierownictwa partii za zgodę na lokalizację smoleńskiego pomnika. "Drugi z zaangażowanych w tę procedurę urzędników Sylwester Janyszko - były już dyrektor wydziału infrastruktury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - wygrał ostatnio konkurs na prezesa jednej ze spółek należących do Skarbu Państwa" - przypomina "Wprost".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24n9u6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24n9u6
Więcej tematów