Trwa ładowanie...

Syreny na rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim? Wojewoda na nie, MSWiA nie wyklucza

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie zgodził się na upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z jego pomysłu nieśmiało wycofuje się MSWiA, za to warszawski magistrat uruchomi własne syreny.

Share
Syreny na rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim? Wojewoda na nie, MSWiA nie wykluczaŹródło: PAP, fot: Wojtek Duszenko
d2g08h8

Dziennikarz Mike Urbaniak wysłał do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Jubileusz przypada na 19 kwietnia. Zdzisław Sipiera stwierdził, że syreny wyją tylko na wypadek informowania o ćwiczeniach.

W odpowiedzi na decyzję Sipiery ratusz zapowiedział, że uruchomi własne syreny, które nie podlegają wojewodzie. Pod większy system podłączonych jest ich ok. 200, z kolei miasto posiada dostęp do 54.

Teraz MSWiA nie wyklucza, że do upamiętnienia, jednak dojdzie. Wszystko zależy, czy organizatorzy zwrócą się z taką prośbą do Joachima Brudzińskiego.

Resort w komunikacie na Twitterze zaznaczył, że syreny włączane są podczas wybuchu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także pięć lat temu, podczas 70. Rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Zobacz także: Prezes PiS zaskoczony reakcją Izraela. Żakowski: powinien nazywać się Jarosław "Nic nie kapuje" Kaczyński

Powstanie w Getcie Warszawskim miało miejsce od 19 kwietnia do połowy maja 1943 r. Było wymierzone przeciwko Niemcom, którzy okupowali wtedy tereny Polski. Decyzja o wystąpieniu została podjęta w związku z likwidacją getta przez hitlerowców w ramach planu zagłady Żydów.

d2g08h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g08h8
d2g08h8
Więcej tematów