"Przeciwko Tuskowi". O decyzji Dudy mówi cały świat
"Duda podpisuje ustawę przeciwko byłemu premierowi Tuskowi" - pisze włoska agencja Ansa. W światowych mediach głośno o decyzji Andrzeja Dudy, który podpisał w poniedziałek ustawę nazywaną "lex Tusk".
Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawę krytykują ugrupowania opozycyjne, które wskazują m.in., że jest ona niekonstytucyjna i narusza zasady demokratycznego państwa prawa.
Sprawa, mimo że dotyczy wewnętrznych spraw Polski, wywołała poważną reakcję w Stanach Zjednoczonych. "Rząd USA jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowej legislacji, która może zostać nadużyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce" - napisał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.
- Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni polską ustawą o specjalnej komisji, która może pozbawić obywatela praw do kandydowania na publiczną funkcję. Ma to być możliwe bez żadnego orzeczenia sądowniczego - powiedział we wtorek europejski komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzja prezydenta ws. lex Tusk. Poseł KO: "Robił kawał dobrej roboty"
Wrze po decyzji Dudy ws. "lex Tusk". Reakcje ze świata
Doniesienia na temat "lex Tusk" przebiły się również do światowych mediów. "Stany Zjednoczone i UE krytykują Polskę za planowane prawo, które mogłoby powstrzymać opozycję przed sprawowaniem urzędu" - pisze izraelski serwis gazety "The Times of Israel".
"Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że projekt ustawy jest niezbędny dla przejrzystości potencjalnych wpływów Rosji. Ale posłowie opozycji postrzegają to jako sztuczkę mającą na celu usunięcie rywali politycznych" - czytamy w artykule niemieckiej agencji Deutsche Welle.
"Krytycy zarzucają narodowo-konserwatywnemu rządowi PiS wykorzystywanie ustawy na kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi przede wszystkim do zdyskredytowania lidera opozycji i byłego szefa rządu Donalda Tuska. Ponadto Komisja mogłaby również zakazać urzędnikom pełnienia funkcji" - podkreśla "Der Spiegel".
"Duda podpisuje ustawę przeciwko byłemu premierowi Tuskowi" - brzmi nagłówek artykułu o sytuacji w Polsce na stronie włoskiej agencji Ansa. "Ustawa, której domagała się rządząca partia Jarosława Kaczyńskiego i przyjęta przez parlament w miniony piątek, jest nazywana przez media "lex Tusk", ponieważ według różnych źródeł została wymyślona w kontekście jesiennych wyborów politycznych i przede wszystkim wymierzona w Donalda Tuska" - czytamy w artykule.
"Polski prezydent mówi, że nowa komisja ma wykorzenić wpływy Kremla, opozycja obawia się, że "rozpętał polską wojnę domową" - pisze serwis Politico. "Duda i rząd PiS mówią, że to próba wykorzenienia agentów Kremla w Polsce, ale opozycja ostrzega, że komisja ma na celu nękanie rywali politycznych – zwłaszcza Donalda Tuska, byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej, który stoi na czele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej – przed kluczowymi jesiennymi wyborami parlamentarnymi" - czytamy w tekście.
"Stany Zjednoczone i najwyższy urzędnik wymiaru sprawiedliwości Unii Europejskiej skrytykowali we wtorek polskie plany dotyczące ustawy, która może uniemożliwić przeciwnikom politycznym zajmowanie stanowisk publicznych bez pełnego odwołania się do sądu, a UE zagroziła podjęciem działań, jeśli stanie się w pełni jasne, że taka ustawa podważy standardy demokratyczne" - podaje z kolei brytyjski "The Independent".
Czytaj także:
Źródło: The Times of Israel, Deutsche Welle, Ansa, The Independent, Der Spiegel