Trwa ładowanie...

Protesty wyborcze PiS. Jest termin pierwszych dwóch rozpraw w Sądzie Najwyższym

- Obie rozprawy odbędą się 30 października w tym samym składzie sędziów. Będą niejawne - powiedziała Wirtualnej Polsce Martyna Łuczak z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Na rozprawach sędziowie podejmą decyzję w sprawie protestów PiS dotyczących dwóch okręgów w wyborach do Senatu.

Protesty wyborcze PiS. Jest termin pierwszych dwóch rozpraw w Sądzie NajwyższymŹródło: East News, fot: WOJTEK LASKI
d3n4jxt
d3n4jxt

O wyznaczeniu terminów rozpraw poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. Potwierdziła to Wirtualnej Polsce Martyna Łuczak z zespołu prasowego SN.

Rozprawy, które są zaplanowane na przyszłą środę, dotyczą okręgu nr 12 (Grudziądz) i nr 92 (Gniezno). Sprawy rozpatrywać będzie ten sam skład sędziów niedawno powstałej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. To sędziowie: Paweł Czubik, Grzegorz Żmij i Leszek Bosek.

W okręgu nr 12 (obejmuje Grudziądz i pobliskie powiaty) kandydatem PiS na senatora był Andrzej Mioduszewski, który otrzymał 50 168 głosów. Przegrał z kandydatem PSL Ryszardem Boberem, który zdobył 52 619 głosów.

Z kolei w okręgu nr 92 (Gniezno i okoliczne powiaty), kandydatem PiS był Robert Gaweł. Dostał 75 413 głosów. Mandat senatora zdobył kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Arndt, który otrzymał 76 897.

d3n4jxt

W sumie sześć protestów złożył pełnomocnik komitetu wyborczego PiS. Dotyczą one wyborów do Senatu w sześciu okręgach: nr 100 (Koszalin), nr 75 (Katowice), nr 12 (Toruń), nr 92 (Konin), nr 95 (Kalisz), nr 96 (Kalisz). PiS chce ponownego przeliczenia głosów, bo uważa, że głosy nieważne zostały niewłaściwie zakwalifikowane.

Procedura rozpatrywania protestów

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 150 protestów wyborczych (stan na piątek). Rozpoznano już siedem z nich. Nie nadano im dalszego biegu, bo zostały one złożone przed ustawowym terminem, czyli dniem wyborów.

Skargi wyborcze rozpatruje nowo utworzona Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Polega to na tym, że trzech sędziów w postępowaniu niejawnym analizuje protest i wydaje opinię w formie postanowienia. Może też zdecydować że protest zostanie rozpoznany w trakcie rozprawy. Wtedy wezmą w niej udział uczestnicy postępowania, mogą też być obecne media i publiczność.

Trzyosobowy skład sędziów może też zdecydować, że trzeba przeprowadzić postępowanie dowodowe, np. przesłuchać świadków czy obejrzeć karty do głosowania. Takie postępowanie jest zlecane sądom rejonowym lub okręgowym.

d3n4jxt

Po rozpoznaniu wszystkich protestów SN rozstrzyga o ważności wyborów w formie uchwały. Podejmuje ją w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie później niż w 90. dniu po wyborach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n4jxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n4jxt
Więcej tematów