Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2019. Już ponad 100 protestów wyborczych wpłynęło do Sądu Najwyższego

Do czwartkowego popołudnia wpłynęło do Sądu Najwyższego 112 protestów wyborczych. Rozpoznano już siedem z nich.

Wyniki wyborów 2019. Już ponad 100 protestów wyborczych wpłynęło do Sądu NajwyższegoŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski
d4fneqe
d4fneqe

W przypadku siedmiu rozpoznanych dotychczas protestów sąd nie wydał merytorycznych rozstrzygnięć. Nie nadał im biegu, ponieważ zostały złożone przed ustawowym terminem, czyli ogłoszeniem wyników wyborów - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Liczba protestów prawdopodobnie będzie wyższa niż 112, bo spływają one do sądu również pocztą. Protesty wyborcze można było złożyć na piśmie w Sądzie Najwyższym do godziny 16.00 we wtorek. Pocztą można je było wnosić do północy we wtorek. Liczy się w tym przypadku data stempla pocztowego.

Sześć protestów złożył pełnomocnik komitetu wyborczego PiS. Dotyczą one wyborów do Senatu w sześciu okręgach: nr 100 (Koszalin), nr 75 (Katowice), nr 12 (Toruń), nr 92 (Konin), nr 95 (Kalisz), nr 96 (Kalisz). PiS chce ponownego przeliczenia głosów, bo uważa, że głosy nieważne zostały niewłaściwie zakwalifikowane.

Protesty wniosły też inne komitety. Koalicja Obywatelska chce powtórzenia wyborów do Senatu w trzech okręgach: nr 2 (Jelenia Góra) nr 59 (Łomża i Suwałki) i nr 26 (Pabianice). Zdaniem KO wybory mogły tam zostać przeprowadzone z naruszeniem prawa. Protesty złożyli też: Konfederacji, PSL i Ślonzoki Razem.

d4fneqe

Wyniki wyborów 2019. Procedura rozpatrywania protestów

Skargi wyborcze rozpatruje nowo utworzona Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Polega to na tym, że trzech sędziów w postępowaniu niejawnym analizuje protest i wydaje opinię w formie postanowienia. Może też zdecydować że protest zostanie rozpoznany w trakcie rozprawy. Wtedy wezmą w niej udział uczestnicy postępowania, mogą też być obecne media i publiczność.

Trzyosobowy skład sędziów może też zdecydować, że trzeba przeprowadzić postępowanie dowodowe, np. przesłuchać świadków czy obejrzeć karty do głosowania. Takie postępowanie jest zlecane sądom rejonowym lub okręgowym.

Po rozpoznaniu wszystkich protestów SN rozstrzyga o ważności wyborów w formie uchwały. Podejmuje ją w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie później niż w 90. dniu po wyborach.

Źródło: tvp.info

d4fneqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fneqe
Więcej tematów