PolitykaWyniki wyborów 2019. Wojciech Hermeliński: Protesty wyborcze PiS są niezasadne

Wyniki wyborów 2019. Wojciech Hermeliński: Protesty wyborcze PiS są niezasadne

- Wydaje mi się, że nie ma innej możliwości niż uznać protesty PiS za niezasadne - powiedział Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej. Chodzi o skargi Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wyników wyborów do Senatu w sześciu okręgach.

Wyniki wyborów 2019. Wojciech Hermeliński: Protesty wyborcze PiS są niezasadne
Źródło zdjęć: © East News | Grzegorz Krzyżewski

23.10.2019 18:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Protesty wyborcze Prawa i Sprawiedliwości nie przedstawiają wystarczających dowodów na nieprawidłowości, a tego wymaga Kodeks wyborczy - twierdzi Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej w rozmowie z RMF FM.

- Twierdzenie, że jest dużo głosów nieważnych, a przeciwnik PiS wygrał niewielką liczbą głosów, nie jest wystarczające, nie widzę tutaj związku przyczynowo-skutkowego - dodaje Hermeliński.

Były szef PKW zauważa też, że protesty złożone przez Koalicję Obywatelską są lepiej uargumentowane, bo wskazują na konkretne nieprawidłowości. Jako przykład podaje błędne logo przy nazwisku jednego z kandydatów, co mogło wprowadzić wyborców w błąd.

Wyniki wyborów 2019. "Izba powinna się wstrzymać"

Do 13 stycznia 2020 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatruje protesty wyborcze, będzie musiała podjąć uchwałę o ważności wyborów parlamentarnych. Hermeliński uważa, że nie powinna jednak podejmować tej decyzji przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 19 listopada tego roku ma on rozstrzygnąć w sprawie niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. To ona wskazuje kandydatów do nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Jak podkreśla Hermeliński, Trybunał może podważyć legitymację izby. - Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby wyrok TSUE był inny niż opinia rzecznika generalnego - dodaje.

- Osoby, które są członkami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych formalnie nie mogą być traktowane jako sędziowie, bo zostali wskazani prezydentowi przez Krajową Radę Sądownictwa, która została powołana wbrew Konstytucji - podkreśla Wojciech Hermeliński.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (214)