Trwa ładowanie...

Prokuratura odpuszcza Beacie Kempie. Chodzi o sprawę śmierci Igora Stachowiaka

Jak ustaliła Wirtualna Polska, prokuratura okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim umorzyła śledztwo w sprawie wykorzystywania służbowego stanowiska i wywierania wpływu przez ówczesną szefową KPRM Beatę Kempę. Chodzi m.in. o głośną sprawę śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie.
Share
Bardzo emocjonalnie zareagowała Beata Kempa na zarzuty ze strony polityków PO
Bardzo emocjonalnie zareagowała Beata Kempa na zarzuty ze strony polityków POŹródło: PAP
d2jpog6

- 30 sierpnia postanowieniem prokuratora okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim umorzono śledztwo w sprawie przekroczenia w okresie od 16 maja do 22 maja uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie posła i członka Rady Ministrów Beaty Kempy. Miało ono polegać na wywieraniu wpływu na bieg śledztwa dotyczącego śmierci Igora Stachowiaka (…) oraz wywierania wpływu na proces i decyzje odnośnie obsady wyższych stanowisk służbowych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Śledztwo umorzono wobec niestwierdzenia czynu zabronionego – informuje Wirtualną Polskę rzecznik prokuratury okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim Witold Błaszczyk.

Śledczy zajmowali się sprawą z zawiadomienia posłów Platformy Borysa Budki i Krzysztofa Brejzy. Ich zdaniem, po ujawnieniu przez TVN skandalicznych okoliczności śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie, ówczesna szefowa Kancelarii Premiera Beata Szydło udała się w trybie pilnym na Dolny Śląsk i spotykała się w niejasnych okolicznościach z policjantami zamieszanymi w aferę. - Czy to możliwe, że to standardy działania wysokich polityków PiS, czy to możliwe, że tak bez przyczyny politycy PiS interesują się każdym komisariatem, każdą komendą, a szczególnie tą właśnie w Oleśnicy, na której służyły osoby zamieszane w sprawę śmierci Igora Stachowiaka? - pytał Budka. - Chcemy wiedzieć w jakim charakterze tam pojechała - domagał się poseł PO.

d2jpog6

Zobacz także: Hofman do Kempy "Pracujesz od rana do nocy, a to i tak nic nie pomoże"

Brejza i Budka wystąpili o rejestr wyjazdów służbowych i zabezpieczenie bilingów z telefonów komórkowych Kempy. Mówili o "zgniłym układzie", który stoi za sprawą śmierci Igora Stachowiaka. - Ośmiornica z politycznymi mackami oplotła komendę - stwierdzili. Budka zwracał uwagę, że dwaj zdymisjonowani funkcjonariusze policji - komendant miejski policji we Wrocławiu Dariusz Kokornaczyk i jego I zastępca Jerzy Kokot - pochodzą z Sycowa na Dolnym Śląsku, rodzinnej miejscowości Beaty Kempy. - Należy odpowiedzieć na pytanie, czy szefowa KPRM miała jakikolwiek wpływ na ich awans zawodowy - dodał.

Według polityków Platformy, powiązania między niektórymi wrocławskimi policjantami, a politykami PiS, zwłaszcza Kempą powinny być zbadane przez sejmową komisję śledczą. - Czy ewentualne takie związki mogły mieć wpływ na przebieg postępowania w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie? – pytali politycy Platformy.

Kempa słowami posłów opozycji poczuła się urażona. - Oświadczam, że czuję się pomówiona i pokrzywdzona. Zawiadomię w tej sprawie Prokuraturę Krajową. Ponadto będę wnioskowała, aby akta postępowania po jego zakończeniu były jawne dla opinii publicznej - podkreśliła. Wyjaśniała, że jej wizyta w Oleśnicy nie miała żadnego związku ze śmiercią Igora Stachowiaka, a powodem spotkania z miejscowymi policjantami był incydent w Sycowie, gdzie nieznani sprawcy oplakatowali biuro poselskie "plakatami o uwłaczającej treści".

d2jpog6

Sprawą z zawiadomienia Beaty Kempy zajęła się również prokuratura okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim. 30 sierpnia postępowanie umorzono. – Prokuratura uznała, że brak jest interesu społecznego w kontynuowaniu postępowania z urzędu. Jeśli pani minister nadal podtrzymuje swoje zarzuty, to może wystąpić do sądu z prywatnym aktem oskarżenia – mówi nam prokurator Witold Błaszczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jpog6

Podziel się opinią

Share
d2jpog6
d2jpog6
Więcej tematów