Trwa ładowanie...
pilne
PAB
25-05-2023 09:11

Prigożyn ogłosił, że wagnerowcy wycofują się z Bachmutu

Jewgienij Prigożyn ogłosił w czwartek rano, że żołnierze grupy Wagnera opuszczają ukraiński Bachmut. Teraz ma ich tam zastąpić regularna rosyjska armia podlegająca Ministerstwu Obrony.

Jewgienij Prigożyn ogłosił, że grupa Wagnera wycofuje się z BachmutuJewgienij Prigożyn ogłosił, że grupa Wagnera wycofuje się z BachmutuŹródło: Telegram
d2lt1so
d2lt1so

"PKW 'Wagner' rozpoczął wycofywanie jednostek z Bachmutu" - ogłosił Jewgienij Prigożyn w swoim kanale na Telegramie. Zamieścił też film, na którym rozmawia ze swoimi żołnierzami.

Jak podaje rosyjski serwis ura.ru, Prigożyn na filmie ogłasza, że wycofywanie się oddziałów będzie odbywać się stopniowo. W czwartek miasto mają opuścić pierwsi żołnierze. "Cała reszta [wyjdzie - red.] przed 1 czerwca, wszystko przekażemy wojsku" - mówi Prigożyn. Szef grupy Wagnera dodał, że jego oddziały będą odpoczywać, przygotowywać się, a potem dostaną "nowe zadanie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężna eksplozja. Uderzyli w pozycję wagnerowców

Wycofanie się wagnerowców z Bachmutu właśnie 25 maja zostało zapowiedziane przez Prigożyna już w sobotę, kiedy ogłosił, że jego oddziały zdobyły ukraińskie miasto. Szef grupy Wagnera deklarował, że jego żołnierze udadzą się na urlopy, a ich miejsce zastąpią oddziały wojsk podlegających bezpośrednio Ministerstwu Obrony Rosji.

We wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar informowała, że walki w Bachmucie osłabły. "Wróg kontynuuje operacje w dzielnicach, które kontroluje. Nasze wojska kontrolują południowo-zachodnią okolicę miasta" - napisała Malar na Telegramie. Dodała, że "na przedmieściach trwają walki, a wróg próbuje zająć dogodne pozycje, co mu się nie udaje".

20 tysięcy zabitych wagnerowców

Szef najemniczej grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział w wywiadzie we wtorek, że podczas zdobywania Bachmutu zginęło 20 tys. członków jego formacji - 10 tys. rekrutów zwerbowanych w więzieniach i 10 tys. zawodowych najemników.

d2lt1so

W tym samym wywiadzie Prigożyn ocenił jak wyszła Rosji "demilitaryzacja" Ukrainy, która miała być jednym z celów "specjalnej operacji wojskowej", jak Kreml określa swoją agresję.

- Jeśli na początku operacji specjalnej mieli 500 czołgów, to teraz mają 5 tysięcy. Jeśli mieli 20 tysięcy bojowników umiejących walczyć, to teraz mają ich 400 tysięcy. Jak to "zdemilitaryzowaliśmy"? Stało się odwrotnie - zmilitaryzowaliśmy Ukrainę - powiedział Prigożyn.

Czytaj także:

d2lt1so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2lt1so
Więcej tematów