Praca zdalna od kwietnia. Pracownicy otrzymają wyższe pensje?
Już od 7 kwietnia pracodawcy będą zobligowani do wypłaty ekwiwalentu pracownikom, którzy wykonują obowiązki zawodowe z domu. Jak wskazują twórcy zmian w Kodeksie Pracy, podmioty zatrudniające będą musiały uregulować część kosztów energii elektrycznej oraz internetu. Na jaki zwrot mogą liczyć pracownicy?
Zmiany w Kodeksie Pracy pozwolą dostosować lokalne przepisy do unijnych wymogów. Część z nich ma pomóc w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, niektóre mają natomiast uregulować kwestie, które dotychczas nie były regulowane prawem.
Praca zdalna w Kodeksie Pracy 2023. Obowiązki pracodawców
Nowe przepisy sprawią, że praca zdalna "zostanie wpisana do Kodeksu Pracy". Oznacza to, że prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców będą od kwietnia oficjalnie regulowane prawem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kodeks pracy a praca zdalna. "Niech rząd waży słowa i czyny"
Jedną z najszerzej komentowanych zmian jest ta, dotycząca obowiązku zwrotu przez pracodawców kosztów poniesionych przed pracownika w związku z pracą zdalną. Chodzi o pokrycie kosztów instalacji, eksploatacji oraz serwisowania narzędzi pracy (np. komputerów), które są niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych, a także pokrycia kosztów zużytej energii elektrycznej oraz kosztów usług telekomunikacyjnych - w tym internetu. Wysokość zwrotu nie jest jednak ściśle określona - jak szacują eksperci, ekwiwalent może wynieść łącznie nawet kilkadziesiąt złotych.
Pracodawcy będą zobligowani pokryć również inne koszty związane z wykonywaniem przez zatrudnionych pracy zdalnej - o ile takie porozumienie zostanie zawarte z zakładową organizacją pracy lub bezpośrednio z pracownikami.
Co ważne, w myśl nowych przepisów to właśnie na pracodawcach będzie ciążył obowiązek zapewnienia pracownikom materiałów oraz narzędzi pracy lub - w przypadku obopólnej zgody - wypłaty ekwiwalentu za wykonywanie pracy na sprzęcie prywatnym. Podmioty zatrudniające będą musiały też zapewnić pracownikom szkolenia niezbędne do wykonywania pracy zdalnej oraz wsparcie techniczne.
Praca zdalna od 7 kwietnia. Prawa pracodawców
Pracodawcy dzięki nowym przepisom, będą mogli skontrolować pracowników pracujących w trybie zdalnym. Kontrola miałaby odbywać się po uprzednim uprzedzeniu pracownika. Jak wskazuje treść Ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, pracodawcy będą mogli również sprawdzić trzeźwość pracowników. "Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników".
Pracownicy, którzy będą wykonywać obowiązki zawodowe zdalnie, będą natomiast mieli obowiązek podania miejsca, z którego będą pracować. "Miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika, a następnie każdorazowo uzgodnione z pracodawcą (czyli zaakceptowane przez pracodawcę)" - informuje rządowy portal biznes.gov.pl.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.