Czas pracy w Polsce. Ile wynosi? W 2023 pracujemy o jeden dzień krócej
Kwestię wymiaru czasu pracy w Polsce regulują przepisy Kodeksu Pracy. Co do zasady, nie może on przekraczać 8 godzin na dobę w przeciętnie pięciodniowym tygodniu roboczym. W 2023 roku norma czasu pracy wyniesie łącznie 2 tysiące godzin.
29.11.2022 10:52
Czas pracy w Polsce jest rozliczany na podstawie różnych systemów. Większość z nich zakłada przeciętnie 40-godzinny tydzień roboczy. Ze względu na przypadające w trakcie roku święta i uroczystości, wartość ta może ulec zmianie.
Czas pracy 2023. Łącznie 115 dni wolnego
Czas pracy jest obliczany na podstawie przeciętnego wymiaru normy tygodniowej. W 2023, liczba dni pracujących dla osób zatrudnionych w systemie pięciodniowego tygodnia pracy, wyniesie 250. To łącznie 2 tysiące godzin, o 8 mniej niż w 2022 roku. Pracowników czeka 115 dni wolnego - do tego wymiaru nie jest jednak doliczana pula urlopowa, która wynosi 20 lub 26 dni. Najwięcej dni pracujących wypadnie w marcu, najmniej zaś w kwietniu i grudniu 2023.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyliczyć miesięczny czas pracy?
Miesięczny wymiar pracy jest obliczany na podstawie przepisów Kodeksu Pracy z ujęciem Ustawy z 18 stycznia 1951 r., regulującej kwestię dni ustawowo wolnych. Aby poznać normę na dany miesiąc, należy pomnożyć wymiar przeciętnego tygodnia roboczego (40 godzin) przez liczbę tygodni, przypadających w danym okresie. Do otrzymanego wyniku należy dodać iloczyn liczby 8 oraz dni pozostałych do przepracowania w danym okresie, które nie zostały doliczone do ujęcia tygodniowego.
Jeżeli w miesiącu przypada święto ustawowo wolne, od otrzymanego wyniku należy odjąć 8 godzin za każdy dzień świąteczny. Warto pamiętać, że wymiar miesięcznego etatu zmniejsza się wyłącznie w przypadku świąt, wypadających w dzień inny niż niedziela.
Czas pracy a dni ustawowo wolne w 2023
W 2023 roku pracowników czeka 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Najwięcej, bo aż 3, będzie miało miejsce w maju. Święta państwowe i kościelne wypadną kolejno:
- 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia - Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia - Wielkanoc (niedziela)
- 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
- 1 maja - Święto Pracy (poniedziałek)
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (środa)
- 28 maja - Zielone Świątki (niedziela)
- 8 czerwca - Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/Święto Wojska Polskiego (wtorek)
- 1 listopada - Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek).
Warto pamiętać, że za święta przypadające w sobotę pracownicy mogą odebrać dodatkowy dzień wolny w innym terminie.
Zobacz również: Skrócenie czasu pracy i dodatkowy dzień wolny. Partia Razem przedstawiła swoje pomysły.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.