Kodeks pracy: Czas pracy kierowców w nocy. Jakie kary za przekroczenie limitu?

Kodeks pracy i ustawa o czasie pracy kierowców. Sprawdź, co wiąże się z pracą w porach nocnych i z jakimi karami muszą liczyć się przewoźnicy.

Kodeks pracy: Czas pracy kierowców w nocy. Jakie kary za przekroczenie limitu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

07.11.2018 | aktual.: 07.11.2018 14:56

Kodeks pracy – czas pracy kierowców w nocy

Wiadomo, że po zmianie przepisów z września 2018 określony czas pracy kierowców w porach nocnych wzbudził wiele kontrowersji. Przewoźnik ustala dwie pory nocne, które wynikają z Kodeksu pracy oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Regulacje i ustawy dotyczące transportu drogowego powinny przede wszystkim zadbać o poprawę bezpieczeństwa na drodze, usprawnić pracę kierowców oraz wyznaczyć klarowane zasad związane z uprawnieniami kontrolerów. Niestety, pojawiły się liczne problemy wynikające z trudności w ich interpretacji.

Transport drogowy – problem z interpretacją ustawy

Szczególnie kłopotliwy może być art. 50 z nowej ustawy o transporcie drogowym. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podzielone są już opinie Wojewódzkich Inspekcji Transportu Drogowego w kwestiach zarówno nakładania kar, jak i rozpoznawania samych naruszeń. Kierowcy pracujący w nocy zadają wiele pytań w związku ze swoją pracą. We wrześniu i październiku telefon alarmowy ORCK odnotował ponad 400 zgłoszeń o poradę we wspomnianym temacie.

Przekroczenie czasu pracy w porze nocnej – kary

Obowiązująca od 3 września ustawa o transporcie drogowym zawiera zapis odnoszący się do przekroczenia czasu pracy w porze nocnej. Wprowadza również karę, z którą do tej pory kierowcy nie mieli styczności. Teraz za przekroczenie czasu pracy w nocy można zapłacić każdorazowo nawet od 50 do kilkuset tysięcy złotych! Wszystko zależy od skali wykroczenia, jednak ukarany zostaje tylko i wyłącznie przewoźnik.

Regulamin – obowiązkowe przerwy

Zgodnie z regulaminem każda firma ma obowiązek ustalenia dwóch pór w nocy i poinformowania o tym pracowników. Pierwsza z prób wynika z ustawy o czasie pracy kierowców. Są to wybrane cztery godziny pomiędzy północą a 7:00. Drugim dokumentem obligatoryjnym dla pracowników jest wybranie ośmiu godzin pomiędzy 21:00 a 7:00.

kodeks pracykierowcyczas pracy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)