Zmiany w kodeksie pracy. Co szykuje rząd?
Już niedługo wiele przepisów Kodeksu Pracy ulegnie zmianie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecnie pracuje nad dwoma nowelizacjami. Wśród zmian znajdzie si m.in. możliwość sprawdzenia trzeźwości pracownika przez pracodawcę. Drugi z projektów natomiast ma skupiać się na większej ochronie praw pracownika - np. szef, wypowiadają pracownikowi umowę na czas określony, będzie musiał uzasadnić swoją decyzję i skonsultować ją ze związkami zawodowymi.
Część zmian w Kodeksie Pracy, nad którymi obecnie pracuje MRPiPS, wynika z konieczności dopasowania ich do przepisów unijnych. Wejdą one w życie w sierpniu br.
Jedną z ważniejszych modyfikacji jest skrócenie czasu trwania okresu próbnego. Obecnie taka umowa pomiędzy pracodawcą a pracownikiem może zostać zawarta na okres nie dłuższy, niż trzy miesiące. Według nowych przepisów natomiast, umowa na okres próbny będzie mogła obowiązywać maksymalnie przez miesiąc - jeśli kolejna umowa o pracę, zawarta już na czas określony, będzie obejmowała okres nie krótszy niż 6 miesięcy, albo na dwa miesiące - jeżeli kolejna umową o pracę na czas określony zawarte będzie na okres od sześciu do dwunastu miesięcy.
Zmiany Kodeksie Pracy
Jeżeli zaś umowa na czas określony ma zostać zawarta na dłużej, wówczas okres próbny danego pracownika może trwać maksymalnie 3 miesiące.
Ponadto pracownikowi zatrudnionemu w danym miejscu co najmniej sześć miesięcy na umowę na czas określony, będzie przysługiwać wniosek o zmianę kontraktu na bezterminowy. "Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić taki wniosek pracownika" - napisano w uzasadnieniu projektu MRPiPS.
Dodatkowo pracodawca będzie musiał odpowiedzieć na prośbę pracownika pisemnie, z odpowiednim uzasadnieniem swojej decyzji.
Pracodawca będzie musiał uzasadnić rozwiązanie umowy
Kolejna zmiana dotyczyć będzie sposobu rozwiązywania umów na czas określony. Obecnie pracodawca może to zrobić bez podawania uzasadnienia, nie musi też konsultować decyzji ze związkami zawodowymi.
Zobacz też: Rynek potrzebuje specjalistów. "Nie mamy polityki migracyjnej"
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, pracodawca będzie musiał w pisemnym uzasadnieniu zawrzeć powody swojej decyzji, która również będzie musiała zostać skonsultowana ze związkami zawodowymi. Zwolniony pracownik będzie również mógł ubiegać się o przyjęcie do pracy z powrotem.
Zmiany dla rodziców. Zmiana trybu pracy i zabezpieczenie urlopów rodzicielskich
Znacząca zmiana czeka też pracujących rodziców. Obecnie pracujący rodzic może korzystać z indywidualnego rozkładu czasu pracy, czyli np. zaczynać i kończyć ją w elastycznych godzinach albo wykorzystywać zadaniowy czas pracy.
Resort przewiduje, że rodzic będzie mógł ubiegać się u swojego pracodawcy o zmniejszenie wymiaru godzinowego pracy, pracę w trybie zdalnym lub elastyczny, ruchomy rozkład pracy. Z takiego rozwiązania skorzystać będą mogli rodzice do momentu ukończenia przez ich dziecko ósmego roku życia.
Projekt zakłada też większą ochronę zatrudnionych rodziców. Przepisy mają stanowić, że nie można zwolnić kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Ten sam parasol ochronny ma dotyczyć obojga rodziców, od momentu złożenia przez nich wniosku o urlop macierzyński lub ojcowski.
Kontrola trzeźwości w pracy
W świetle obecnie obowiązujących przepisów, pracodawca nie może sprawdzić trzeźwości pracownika.
Po wdrożeniu nowych przepisów pracodawca będzie miał możliwość przeprowadzenia takiej kontroli - nie tylko w zakresie alkoholu, ale również w kierunku substancji odurzających. Co jednak ważne, w regulaminie danej firmy będzie musiał wytypować grupę pracowników, wobec których takie kontrole będą przeprowadzane.
Kodeks pracy. Praca zdalna
Obecnie praca zdalna rekomendowana jest do końca pandemii koronawirusa. W świetle obecnie obowiązującego prawa, pracownikowi nie przysługuje wypłata ekwiwalentu za realizowanie zadań wynikających z pracy w domu.
Nowelizacja zakłada, że praca zdalna na stałe wejdzie do Kodeksu Pracy. A to oznacza, że zatrudniający będzie musiał opłacać koszty, związane z jej wykonywaniem w domu - np. rachunki za prąd lub dostęp do internetu. Będzie miało to zastosowanie jednak tylko wtedy, gdy pracodawca umieści taki zapis w regulaminie.
Źródło: www.gov.pl,Fakt.pl, Money.pl
Przeczytaj także: