Trwa ładowanie...
d4l3txd

Powstanie superresort ds. bezpieczeństwa?

W rządzie będzie superminister do spraw bezpieczeństwa - zapowiada Onet opisując projekt przygotowywanych zmian w prawie. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych nie komentuje "nieformalnych pomysłów na zmiany w służbach specjalnych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstanie superresort ds. bezpieczeństwa?
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d4l3txd

Na czele nowopowstałego resortu miałby stanąć Mariusz Kamiński, obecnie koordynator ds. służb specjalnych. Agenci superresortu ds. bezpieczeństwa mieliby mieć możliwość podsłuchiwania i obserwowania celów nie tylko w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, ale i "zagrożenia".

Tym samym, ograniczone zostałyby uprawnienia premiera i prezydenta w zakresie nadzorowani służb.

Projekt ustawy o nowym resorcie oraz o Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, to według Onetu, ponad sto stron szczegółowych przepisów. Zdaniem portalu, powstający resort byłby najpotężniejszym ministerstwem ds. bezpieczeństwa w dziejach III RP.

d4l3txd

Ile w tym prawdy, a ile domysłów medialnych, okaże się zapewne w najbliższym czasie. Na razie, ani Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ani Agencja Wywiadu nie zabrały w tej sprawie głosu.

Zapytany przez Polską Agencję Prasową o ten projekt rzecznik ministra-koordynatora Stanisław Żaryn skomentował, że obecnie minister Kamiński "nie zgłosił do wykazu prac legislacyjnych żadnego projektu ustawy reformującej służby". - Żaden projekt nie jest również procedowany w rządzie - dodał Żaryn.

Pierwsze doniesienia o tym, że powstanie superresort (z Mariuszem Kamińskim, jako samodzielnym przełożonym szefów specsłużb - przyp. red.), który skonsoliduje służby specjalne, cywilne i wojskowe, pojawiły się już w ubiegłym roku przed organizacją szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w Polsce. "Nie ma takiego projektu" - komentowali wówczas sami zainteresowani.

Zobacz też: Samobójstwo Leppera - nowe okoliczności

Źródło: WP, Onet.pl, PAP

d4l3txd

Podziel się opinią

Share
d4l3txd
d4l3txd