Polska sposobem przekazała Ukrainie MiG-29. "Wysłali na części"
Polska oficjalnie nie dostarczyła Ukrainie samolotów MiG-29. Teraz okazuje się jednak, że zrobiono to "kombinowanym sposobem". Jest komentarz w tej sprawie z polskiego rządu.
Dziennik.pl przekazał najnowsze informacje dotyczące przekazania przez Polskę Ukrainie myśliwców MiG-29. "Już wiosną ubiegłego roku Polska na części - po wielkiej awanturze o to, czy i jak przekazywać samoloty - dostarczyła Ukraińcom 'pewną ilość' MiG-ów 29" - czytamy.
Serwis przypomniał także, że źródła "Dziennika Gazety Prawnej" w polskim rządzie przekazały, że "kadłub czy skrzydła to przecież też część zamienna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Putin traci wsparcie. "Chaos będzie się pogłębiał"
Polska chciała przekazać MiG-29
Przypomnijmy, że już w marcu 2022 roku Polska chciała wesprzeć Ukrainę, przekazując im posowieckie myśliwce MiG-29. Władze chciały dać 28 takich maszyn. Polska za to chciała, aby w naszym kraju pojawiły się amerykańskie F-16.
Stany Zjednoczone nie zaakceptowały tego pomysłu. Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland przekazała na forum komisji spraw zagranicznych w Senacie, że jej kraj nawet nie był informowany o takim pomyśle.
Z kolei ówczesny rzecznik Pentagonu John F. Kirby powiedział, że "perspektywa 'myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych', które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, aby wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO. Nie jest dla nas jasne, że stoi za tym merytoryczne uzasadnienie".
Lotnicza pomoc Ukrainie
Teraz okazuje się, że w lutym odbędzie się kolejne spotkanie krajów wspierających wojskowo Ukrainę w formacie Ramstein. Być może ukraińscy wojskowi otrzymają wsparcie lotnicze.
- Spodziewam się, że kolejne spotkania Ramstein przejdą do historii, podejmując decyzję o dostarczeniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu i samolotów F-16. W waszej mocy jest zagwarantowanie takiej artylerii i takich samolotów, które zniszczą terror. W waszej mocy jest zapewnienie zwycięstwa - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski